Középpontban a tenisz – Mihály István volt a Kezdőkör vendége

2017. július 26. 14:53 | Mikóczy Erika

Mihály István, a Tréning Center SE elnöke, teniszoktató, teniszedző volt a 7.Tv Kezdőkör magazinjának vendége a közelmúltban. A szakemberrel Szegedi Zsolt műsorvezető a Békés megyei tenisz helyzetéről beszélgetett.

 

- Milyen lehetőségek vannak itt Békés megyébe a teniszezésre? Hogyan kell elkezdeni?

- Békés megyében nagyon népszerű sport a tenisz, a megyeszékhelyen kívül például Gyulán, Orosházán, Vésztőn, Szeghalmon és Sarkadon is elég sok lehetőség van erre. Oktatók is vannak ezekben a klubokban, ahol foglalkoznak akár versenyszintű oktatással is.

- Hogyan és mikortól érdemes a teniszt elkezdeni? Gondolom, hogy gyerekkorban érdemes belevágni.

- Elég változó ez. Van, aki elég fiatalon, például már négyéves korban kezdi ezt a sportot. Én úgy gondolom, hogy a legoptimálisabb olyan hat-hét éves korban kezdeni.

Sok felnőtt is aktív teniszben.  Milyen teniszélet van Békés megyében, és hogyan működik a versenyrendszer?

- Békésben a megyei szintű csapatbajnokság elég erős. Ez kivált a Magyar Tenisz Szövetségből, és annak köszönhető, hogy ennyi versenyző, lelkes amatőr van a csapatbajnokságban. A futballistától, a kézilabdázókig elkezdve nagyon sok csapatsportot űző ember is teniszezik, sokan itt is ragadtak, és megpróbálják a megyei szintű versenyzést. Van, aki feljebb is jut, és az OB-szintű csapatjátékban vesz részt.

Milyen szintet jelent ez?

Megyénkben jelenleg a legmagasabban jegyzett játékos az OB II-es szintű versenyző. OB III-ban van, ha jól tudom jelenleg öt megyei játékos szerepel, OB II-es egyedül a gyulai csapatban van, tehát nekik van másodosztályú csapatuk. Volt első osztályú csapata Békéscsabának, az Előre Tenisz Klubnak is. Sajnos most ott nincs olyan utánpótlás, aki ezt a szintet megütné.

Milyen rétegből kerülnek ki a teniszt űző játékosok? Régen azt lehetett hallani, hogy a tenisz a gazdagok sportja. Mennyire igaz ez most?

- Attól függ, hogy milyen szintről beszélünk. Hogy valaki nemzetközi szintre eljusson, ahhoz komoly anyagi háttér kell, mert ott nemcsak Európába kell utazni, hanem a világ számos pontjára, és ott biztosítani kell a szállást, az edzéslehetőséget és az edzéspartnereket. Ez rengeteg pénzt tud felemészteni. Helyi szinten, országos szinten ez már nem olyan óriási összeg. A megyei teniszt illetően alapvetően szerintem ez nem kerül többe, mint bármelyik más sport, amelyik nem TAO-s sport. A TAO-sportágak kiemelten támogatottak, nekik talán könnyebb megoldani az utazást. Tehát a többivel egy szinten van a tenisz, ugyanúgy mindenki egyénileg megoldja az utazását. Ezt ott is tudják támogatni, ez a teniszre is igaz. Ez szerintem nem egy olyan jelentős összeg.

Látjuk a televízióban azt a magas szintű teniszt, ahol már nem költenek a versenyzők arra, hogy ott legyenek, hanem kapnak, mégpedig nem is kevés pénzt. Milyen út vezet eddig? Milyen ranglétrát kell végigjárnia, és mikor fordulhat ez át arra a szintre, hogy már bevétel keletkezik?

- Mindenki úgy kezdi el, hogy elindul a megyei szinten. Utána a megyei szinten túllép, megy az országos szintre. Az országos szinten el kell jutni a válogatott szintig, hogy azt lehessen mondani: érdemes elindítani őt a nemzetközi versenyeken. Utána elindul a nemzetközi versenyeken, ez mehet a junior korosztálytól egészen a felnőttig. Ez a legköltségesebb része: eljutni a felnőtt mezőnyig. Ott adott, hogyan épülnek fel a versenyek, a kisebb versenyektől a nagyobb versenyekig. A kicsiknél igen erőteljes a harc, hogy azokat az úgynevezett ATP-, illetve WTA-ranglistapontokat megszerezzék. Amikor már bejutnak egy háromszázas, kétszázas rangsoron belülre, ott lehet azt mondani, hogy most már nem kerül pénzbe, vagy már nullán van az ember. Aki a TOP 100-on belül tud lenni, az ott már keres.

Nagyon sok olyan tehetséges versenyző van, aki hátrányt szenved az anyagiak miatt, mert esetleg a szülei nem tudják támogatni, vagy éppen nem talál szponzort.

- Ez így van. Mindig gond nálunk is, ahogy Magyarországon sok helyen, hogy ki milyen csapatot tud összetenni. Egy ilyen stábhoz azért több edző kell, aki összeépíti az egész versenyt. Mind a technikai részét, mind a mentális részét, mind a fizikális részét. Kell az orvosi háttér természetesen, hogy ne legyen annyi sérülés, mert az a profi sportban erőteljesen megtörheti a karriert, és nem mindig sikeres a visszatérés.

Szakmailag egyébként lehet azt látni, hogy egy adott fiatal mennyire tehetséges? Hogy érdemes-e költeni rá?

- Ez itt nagyon összetett. Sok mindent mérnek már, mint minden versenysportban. Nézik az izomzatát a versenyzőknek, abból már levonnak következtetéseket. Látják, hogy már gyerekkorban mentálisan hogyan működik a pályán. Úgy gondolom, kicsit kevésbé számít, hogy fizikálisan mit tud, mert azt a jó edzők összerakják, tehát arra már megvan a tematika, hogy hogyan építsék fel. Inkább a mentális tényezők határozzák meg a folytatást. Az ATP-versenyeken, a Grand Slam versenyeken minimális különbség van a versenyzők között, hogy ki lesz a jobb, az sokszor fejben dől el.

A Tréning Center SE-nél milyen lehetőség van a teniszezésre? Hogyan lehet hozzáfogni?

- A mi egyesületünk 2004 óta működik, azóta foglalkozunk hobbitenisszel. Amit mi megcéloztunk, az az átlagos hobbitenisz, és ebbe sokan beleférnek. A versenytenisz már nehezebb dió, ahhoz nagyobb stáb kell, és kell egy olyan háttér, amit sajnos mi még most sem tudunk teljes mértékben biztosítani. Edzőink természetesen vannak, akik kiválóan tudnak a gyermekekkel és a felnőttekkel is foglalkozni.

És egyre többen járnak...

Igen, és mi próbálunk is kicsit előrébb lépni. Van fedett lehetőségünk is, ezért télen is lehet folytatni a teniszt nálunk. Jelenleg három helyen van kimondottan teniszre alkalmas létesítmény, Szarvason, Gyulán, és nálunk Békéscsabán. Ez sajnos az egyik oka annak, hogy lassabban fejlődik itt a tenisz, hiszen sok helyen több hónap kiesik. Most viszont nyári időszak van, lehet tehát teniszezni eleget.

 

További programok »

Sport

Lezárult a Viharsarki Csocsó Liga jubileumi szezonja

Ötödik, egyben utolsó fordulójához érkezett a Viharsarki Csocsó Liga 2024-es szezonja november 9-én. A Viharsarki Csocsó Egyesület egész éves versengésének végső győztesei a Csabagyöngye Kulturális Központban állhattak a képzeletbeli dobogóra.
18:27
FEL