Közel négyszáz bárány született a Kardoskút-Sóstói Állattartótelepen

2025. március 8. 07:17 | Osgyán Ágnes

Idén 290 cigája és 120 racka bárány látott napvilágot a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sóstói Állattartótelepén. Az első utód január 20-án született.

Az őshonos génállomány megőrzése érdekében kiemelten fontos állatfaj a rackajuh és a cigája a Körös-Maros Nemzeti Parkban. Egyes történészek szerint a rackák már a honfoglalás óta a magyarok egyik kedvelt állata és társa volt. 

– A rackajuhok már a 9. század óta élnek hazánkban, míg a cigáják a 18. században érkeztek a Balkán-félszigetről Magyarországra. Mindkét fajta jól alkalmazkodik a környezeti változásokhoz. A park különlegessége, hogy a terület a növény-és állatvilág együttesen alakul – fogalmazott Lengyel György, a Körös-Maros Nemzeti Park természetvédelmi tájegységvezetője. 

Az ellési szezonban nem volt szükség emberi beavatkozásra, minden problémamentesen zajlott. Az idei szezon különlegessége, hogy három anyajuh hozott világra hármasikreket és az esetek közel negyven százalékában születtek kettes ikrek. 

– A bárányokat április közepétől engedjük ki a pusztába a nyáj többi tagjával, amikor anyjukkal együtt napi néhány órát legelhetnek – mondta el a tájegységvezető.

 

Galéria

További programok »

FEL