A Békéscsabai Szimfonikus Zenekart 1959 őszén alapította meg Sárhelyi Jenő, a Bartók Béla Zeneiskola akkori igazgatója. A zenekar első karmestereként irányította az iskola tanáraiból, felsőbb évfolyamos növendékekből, illetve amatőr zenészekből álló zenekart, amelyet az első zeneiskolai házi hangversenyek után 1960-tól rendszeresen szerepeltetett a Filharmónia is. Nagy szimfonikus zenekarrá 1971-ben, Jancsovics Antal karmesteri működése idején vált az együttes.
A művészeti közösség tagjai idővel a megye településeinek legjobb zenetanárai lettek, akik amellett, hogy hivatásnak tekintik az ifjúság zenei nevelését, nem váltak meg az aktív előadóművészi tevékenységtől sem. Közülük többen már évtizedek óta a zenekar szolgálatába állítják mesterségbeli tudásukat, és egyre többen vannak azok a fiatalok is, akik pályakezdőként a megyébe visszatérve fontosnak tartják a zenekar fejlődését, intenzív kultúraközvetítő szerepét.
A zenekar repertoárja a zeneirodalom széles skáláját öleli fel, amelyben a barokktól a XX. századi zenéig számos versenymű, szimfónia, oratorikus mű, szvit, kamaraegyüttesekre írt darab megtalálható. Több ősbemutató és magyarországi bemutató fűződik az együttes nevéhez.
A régió rendszeres hangversenylátogatóinak zenei igényét változatos műsor és repertoárral elégítik ki. Hangversenyeiket neves karmesterek és vendégművészek közreműködésével szervezik, ami hozzájárul a zenészek szakmai fejlődéséhez is.
Az elmúlt évtizedek során hazánk településein kívül számos európai ország, valamint Japán hangversenytermeiben is sikeres koncerteket hallhatott a közönség az együttes tolmácsolásában. A zenekar értékeit nemzetközi hírű karmesterek, szólisták, versenyek rangos díjai, hazai és külföldi vendégszereplések kritikái, valamint a közönség szeretete ismerte el eddig.
2007-től komoly lendületet hozott az új művészeti vezető, karmester, Somogyi-Tóth Dániel személye, akinek a vezetésével, félhivatásos együttesként olyan sikereket könyvelhettek el, mint a Prima-díj 2008-ban, olyan elismert helyeken léphettek közönség elé, mint a Művészetek Palotája, az Angolkisasszonyok Temploma vagy a Szent István Bazilika.
A 2012-es évtől a Békés Megyei Szimfonikus Zenekar fő támogatója Békéscsaba város lett, amely az anyagi segítség mellett 2013-tól próbahelyet is biztosít az együttes számára a Csabagyöngye Kulturális Központban. Az azóta eltelt időszakban számos izgalmas fúzió született, többek közt a Muzsikás Együttes, Illényi Katica vagy a Hot Jazz Band zenekar közreműködésével.
Évköszöntő hangversenyük, valamint a Tavaszi Fesztivál során adott koncertjük mellett rendszeres fellépői a Békés-Tarhosi Zenei napoknak, és a Csabai Nyár is a szimfonikusok Szent István téri hangversenyével zárul évről-évre.
A zenekar szakmai munkáját jelenleg Uhrin Viktor művészeti vezető és a működtető egyesület elnöke Sándor Ottó irányítják, Gál Tamás Liszt-díjas karmester gyakori közreműködésével.
Az idén fennállásának 60. évfordulóját ünneplő Békés Megyei Szimfonikus Zenekar magas színvonalú kulturális, művészeti tevékenysége alapján Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének Elismerése kitüntetésben részesült.