– A faj hazai megjelenése várható volt, és az elmúlt napokban Márta Tamás kimlei méhész megfigyelte és befogta az első hazai példányokat – mutatott rá közleményében dr. Vas Zoltán biológus, a Magyar Természettudományi Múzeum főmuzeológusa. Mint mondta, az ázsiai lódarazsat 2004-ben hurcolták be Franciaországba, azóta folyamatos az európai terjeszkedése.
– Évről évre közeledett Magyarország felé, végül ideért. Pánikra azonban nincs ok: ez a faj valamivel kisebb termetű (2,5–3 cm), mint a nálunk élő európai lódarázs (Vespa crabro), és nem agresszívabb, mint az őshonos társas darázsfajaink. Lakossági, közegészségügyi szempontból a hazai faunában való jelenléte lényegi különbséget nem fog okozni – emelte ki a biológus.
Problémát ugyanakkor az okozhat, hogy az ázsiai lódarázs vadászik a háziméhekre, így a faj itthoni megjelenése elsősorban a méhésztársadalmat érinti.
– Fontos, hogy az ázsiai lódarazsat, vagyis a Vespa velutinát ne keverjék össze az óriás lódarázzsal (Vespa mandarinia), amely darázsfaj szintén Ázsiában él, és tényleg hatalmas (akár 5-6 cm), de sosem telepedett meg Európában – tette hozzá dr. Vas Zoltán.
Forrás: Világgazdaság