Kézzelfogható történelem – a múzeumban tanulhattak a Jankay diákjai

2022. április 7. 16:38 | Vári Bianka

Az elmúlt hónapban, március 15-ei nemzeti ünnepünk alkalmából nyílt időszaki kiállítás a Munkácsy Mihály Múzeumban. A tárlatra több közép- és általános osztály ellátogatott már, hogy kiegészítse az iskolában tanult ismereteit.

Csütörtök délelőtt a Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola 7. osztályos tanulói vettek részt egy rendkívüli történelemórán, a Munkácsy Mihály Múzeumban. A '48-as forradalom és szabadságharc évfordulójának alkalmából létrehozott kamarakiállítást már több diákcsoport meglátogatta, hiszen egyre népszerűbbek a rendhagyó órák, amikor a diákok az iskola falain kívül szerezhetnek a tantárgyakhoz kapcsolódó ismereteket.

– Szerintem nagyon jó ötlet, hogy láthatunk ilyen dolgokat, így sokkal izgalmasabb tanulni. Én egyébként is szeretem a történelmet, ezzel is szeretnék majd továbbtanulni – mondta Szűcs Albert, az egyik résztvevő diák.

Hetedik osztályban már tanulták a '48-as eseményeket, de fontos, hogy a diákok ne csak a tankönyvekből, hanem tárgyakból és eseményekből is tanuljanak – erről már az iskola történelem tanára beszélt. Ugrai Gábor elmondta, érdemes végigsétálni Békéscsaba utcáin, és felkeresni helyszíneket, amelyek kapcsolódnak a forradalomhoz, valamint érdemes a múzeumba is ellátogatni.

– Jöjjünk el a múzeumba, nézzünk meg olyan tárgyakat, kordokumentumokat, amelyek kapcsolódnak ehhez az eseményhez. Az, ami a könyvben van, felülről vizsgálja az eseményeket, és főleg a fővárosi eseményeket helyezi középpontba. Ezzel szemben minket nagyon érdekelnek a helyi, csabai történések – fogalmazott a pedagógus.

A kiállításon a diákok megnézhették Kossuth Lajos eredeti kéziratát, vagy egy olyan bizonyítványt, amely azt ismerte el, hogy gazdája hűen helytállt a hazájáért. Emellett minden résztvevő hazavihetett egy korabeli nyomdagéppel készített szórólapot, amely a 12 pontot, valamint a Nemzeti Dalt tartalmazta.

A tárlat rendezője, Forrainé Kovács Márta elmondta: a kiállítással az a céljuk, hogy kiegészítsék az iskolában tanultakat, eközben pedig főként azokat helyezik előtérbe, akik helyi szinten sokat tettek a közösségért és a hazáért.

– Bízom benne, hogy megszerettetjük a gyerekekkel a történelmet, és olyan élményekkel távoznak a múzeumból a diákok, hogy később is szívesen visszajönnek majd. Egyébként nemcsak iskolások számára tartunk tárlatvezetéseket, voltak már nálunk óvodás csoportok is más kiállítások kapcsán – jegyezet meg Forrainé Kovács Márta.

További programok »

FEL