A termelők egyre szélesebb körben alkalmaznak innovatív megoldásokat: fóliasátras termesztést, talajtakarást, csepegtető öntözést, valamint különböző fóliatakarási technikákat. A palántázás már a legtöbb helyen megtörtént, a növények fejlődése azonban nem ideális ütemben halad.
Göcző Mátyás, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének elnöke szerint bár nappal kedvező az időjárás, az éjszakai lehűlések komoly problémát jelentenek.
– Azt hinné a városi ember, hogy milyen jó időjárás van, pedig ez a termesztésben nem így köszön vissza. Nem ritka a 0 fok vagy 2-3 Celsius fokos hajnali hőmérséklet, ami igazán próbára teszi a gazdákat és a növényeket. Nappal ugyan kellemes az idő, de ez a növények fejlődésében nem jelenik meg ugyanígy – fogalmazott Göcző Mátyás.
A csapadékhiány szintén nehezíti a gazdák helyzetét: az aszályos talajok miatt az öntözővíz gyorsan elszivárog, így a felső talajréteg nedvesen tartása komoly kihívást jelent.

– Rettentően asszályosak a talajok, ahol görögdinnyét ültettek, és hiába öntözik, a víz nagyon gyorsan elszivárog a mélyebb rétegekbe. Így a felső talajréteget nagyon nehéz feltölteni megfelelő mennyiségű vízzel, hogy az elegendő legyen a növények számára – tette hozzá.
A tavalyi szezon közepes eredményeket hozott, ami az idei termőterületeken is meglátszik: Dél-Békésben és a nyírségi térségben is területcsökkenés várható. A fóliasátrakban nevelt dinnyék fejlődése előrehaladott állapotban van, így megfelelő időjárás esetén már június közepén megjelenhet a magyar görögdinnye a piacon.
A gazdák ugyanakkor korszerű technológiákkal dolgoznak, és bíznak abban, hogy a következő hetekben kedvezőbbre fordul az időjárás. Ha ez így lesz, a magyar görögdinnye a megszokottnál korábban kerülhet a piacokra.
A szakember szerint fontos a szezon meghosszabbítása is, hogy a magyar termelők akár augusztus végéig biztosítani tudják az áruházláncok ellátását. Ehhez azonban kiegyensúlyozott árakra van szükség, hogy minden termelő számára megérje a termesztés.