Erősen elmarad a bruttó átlagkeresettől a hazai gyógypedagógusok fizetése, a 600 szakmát tartalmazó Fizetesek.hu listáján a gyógypedagógusok az 546. helyen állnak, a havi bruttó fizetésük 191 ezer és 311 ezer forint között alakul, átlagosan bruttó 257 ezer forintot visznek haza, a manikűrösök és a kertészek fogják őket közre a rangsorban.
– Előfordul, hogy egy egész megyében nincs gyógypedagógus szakember, ami főleg a mozgás- és hallássérültek ellátásában okoz problémát – válaszolta a Világgazdaságnak a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ). A testület azt javasolja az oktatási kormányzatnak, hogy szolgálati lakásokkal, rugalmasabb munkaidővel tegyék vonzóbbá az ellátatlan területeket. A PSZ az elmúlt hetekben gyógypedagógusokkal folytatott konzultációiban felmérte, milyen problémákat tapasztalnak a gyerekek fejlesztésével foglalkozók: főként az eszközhiányt és az infrastruktúra elavultságát emelték ki. Ezért olyan eszközkölcsönző létrehozását javasolja a szakszervezet, amelyet a tankerületek működtetnek, és az eszközöket az érintett gyerekeknek és családjaiknak biztosítják.
2013 és 2020 között másfél-kétszeresére emelkedett a felsőoktatási intézményekbe felvett gyógypedagógus-hallgatók száma, miközben a képzőintézmények száma is emelkedett – közölte képviselői kérdésre Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetője. A 2019–2020-as tanévben 9700 szakember dolgozott gyógypedagógusként, konduktorként a nevelési-oktatási és pedagógiai szakszolgálat intézményeiben, 2010-ben még csak 5700‑an. Ez kilenc év alatt több mint 70 százalékos emelkedés a miniszter szerint, amihez nagymértékben hozzájárult a Klebelsberg képzési ösztöndíj program is, amelyben a gyógypedagógiai alapszakon a hallgatók tanulmányi eredménytől függően 25–75 ezer forint közötti ösztöndíjra pályázhatnak.
Forrás: vg.hu