Lassan házunk legelrejtettebb zugába dugjuk el a hólapátot és, mint a Terminátor csak annyit mondunk neki: Hasta La Vista, Baby! A gyönyörű, mapsütéses reggelek ellenére még érdemes odafigyelni az öltözködésre, a mi családunkban is akad, akinek most kezdett el fájni a torka. Ilyenkor eszébe jut az embernek a mindenki által ismert és kedvelt pemetefű cukorka, amely európai hírnevet szerzett feltalálójának, Réthy Bélának és Békéscsabának. Hősünk és városunk története a XX. század első felébe repít bennünket, amikor a globális gyógyszeripar még nem létezett, a patikusok voltak az urak, nem a gyárak.
A rövid helytörténeti különóra után megmutatjuk a receptet is, mely alapján elkészíthetjük a házi verziót, ez akár családi program is lehet a hétvégére. Dobozkában több hónapig eláll, kihúzhatjuk vele a fagylaltszezonig.
Schlotterbeckből Réthy
Schlotterbeck Kristóf Németországból vándorolt Szarvasra, ahol vasüzletet nyitott. Lengyel származású feleségével (Scarski Rozália) öt gyermeknek adtak életet, akik közül másodszülöttjük, Pál nevű fiúk szerepe örökre összefonódott Békéscsaba történetével. Szemész főorvosként ispotályt létesített a településen, a szegényeknek menedéket nyújtott, járványok idején fáradhatatlan gyógyító munkát végzett. 1989-től a békéscsabai kórház az ő nevét viseli, az intézmény előtt emléktábla őrzi nevét.
A legkisebb fiú, Vilmos Szarvason maradt, házasságából 12 gyermek született, közülük a nyolcadik, az 1862 karácsonyán született Béla, aki már nem a német, hanem a magyarosított Réthy családnevet kapta.
A gyermekkori álom
A család anyagi gondokkal küzdött, így a munka, a küzdelem, a szorgalom és a takarékosság minden gyermek számára természetessé vált. Béla gyermekkori vágyát valósította meg, amikor gyógyszerész lett. 1877-ben a gimnázium ötödik osztálya után gyakornoknak állt egy újaradi gyógyszertába. 1880-ban levizsgázott, majd Varságh Bélához került a békéscsabai Sas patikába, havi 22 forint fizetéssel. Egy évvel később már Rozsnyay Mátyásnál dolgozott, ahol 55 forintot keresett. Béréből finanszírozta egyetemi tanulmányait.1884-ben kitüntetéssel diplomázott az egyetemen, a megszeretett labormunkát folytatva megszületett a legendás pemetefű cukorka.
Szorgalmas munkával, takarékos életvitellel, alkalmazottként lépésről lépésre valósította meg célját. Először, 1892-ben bérbe vette, majd 1911-ben 175 ezer koronáért megvásárolta a békéscsabai Szent István téren álló, ma is üzemelő gyógyszertárat.
A világhírű cukorka
Hősünk az első, címkéül használt, csokoládé színű védjegyét 1895. március 10-én délelőtt 9 órakor lajstromoztatta az Aradi Kereskedelmi és Iparkamaránál. Az 1899-ben bejegyzett, többszínnyomású változat öt évtizeden keresztül díszítette a dobozokat. A cukorka első sikerét a millenniumi kiállításon aratta. Készítőjét elismerő oklevéllel jutalmazták. A pemetefű cukorka hamarosan háttérbe szorította a korábban divatos import gyógycukorkákat. Népszerű volt az Osztrák-Magyar Monarchia egész területén.
Szinte példa nélküli az édességiparban, hogy a köhögéscsillapító cukorka évtizedeken keresztül megőrizte hegemóniáját, és idővel népszerűsége egyre nőtt. Ehhez hozzájárult az is, hogy a fogyasztóknak kívánságra postán is küldtek a cukorkából. Réthyék éltek a reklám kínálta lehetőségekkel. Számolócédulák ezreit küldték a patikákba és a vegyeskereskedésekbe. Az első világháború után a patika mögött felépült a gyár. Gyógyszereket, közel 300 féle cukorkát és háztartás-vegyipari termékeket gyártottak. Rendszeresen szállítottak külföldre is. Az 1920-as években az alapító munkáját gyógyszerész és vegyész képzettségű gyermekei folytatták.
Kálvária
Réthy Bála 72 évesen 1935. december 22-én halt meg szeretett városában, Békéscsabán. Így már nem érhette meg gyára és cukorkája kálváriáját.
A gyárat 1949-ben államosították és megszüntették. A terméket 1957-től a Hungaronektár békési üzemében (zömében a Réthy-gyár régi dolgozóival) ismét gyártani kezdték Pemetefű gyógycukorka néven. Az üzemet 1991-ben átvette a Medisweet Kft. A cukorka gyártását 1997-ben abbahagyták. A terméket a Microse Kft. újította fel 1999-ben és forgalmazza azóta is.
A termék minősége lassan 70 éve elmarad a Réthy-féle mögött. Nem az eredeti recept alapján készül, ugyanis a pemetefű-cukorka lelkének számító ízesítők összetételét csak a családtagok ismerték, halálukkal az is sírba szállt. A ma kapható cukorka összetétele nem azonos nagyhírű elődjével, noha kétségtelenül hatásos.
Legyünk Réthy Bélák és készíthetünk házilag köhögéscsillapító gyógycukorkát!
Több házilag készíthető recept kering a világhálón. Az alábbi azért kiváló, mert elrontani szinte lehetetlen és, ha jófej szülők vagyunk, akkor gyerekekkel közösen is elkészíthetjük, akár a hétvégén. Ráadásul töredékébe kerül a bolti verziónak.
Amire szükségünk lesz:
1 csésze barna cukor,
fél csésze víz,
1 citrom leve,
2 evőkanál méz,
1 teáskanál őrölt gyömbér,
1 teáskanál őrölt szegfűszeg.
Az elkészítés menete:
Foglaljuk le a gyereket a munkafolyamat első részére és forraljuk fel a vizet egy magasabb falú fazékban, majd lassú tűzön, folyamatos kavargatás mellett olvasszuk fel benne a cukrot. Adjuk hozzá a citromlevet, a mézet, a gyömbért és a szegfűszeget és kavargassuk addig, amíg híg méz állagúvá sűrűsödik. Hagyjuk hűlni 10 percet, és közben egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral.
Innen már bekapcsolódhat a kiskorú is a munkába. A masszából kanál segítségével kis cseppeket csepegtessünk a papírra, vagy habzsák segítségével akár egyenletesebb félgömböket is formázhatunk.
Hagyjuk megszáradni a cukorkát, majd kevés porcukorral szórjuk meg és alaposan rázzuk össze. Ez azért fontos, mert így megakadályozzuk a cukorkák összetapadását.
Jól záródó dobozban hónapokig is eltarthatjuk. Torokfájás, köhögés esetén 2-3 darabot szopogassunk el belőle.
Mire elfogy már itt is a fagylaltszezon.