A Békéscsabai Irodalmi Estek a szép magyar nyelv, a magyar irodalom és az olvasás ünnepe. Valójában ez egy irodalmi showműsor – kezdte Frankó Attila a beszélgetést a 7.Tv Aktuális című műsorában. Mint mondta, ez egy olyan közösségépítő rendezvénysorozat, amelybe olvasóként, szerzőként vagy színészként bekerülve egy nagy család tagjává lehet válni.
– Legutóbb Demeter Szilárd volt a rendezvény vendége, aki nagyon-nagyon jól érezte magát, és Budapesten is terjeszti a jó hírét a Békéscsabai Irodalmi Esteknek. Őt és mindenki mást is visszavárunk, aki már fellépet nálunk. A 200. jubileumi ünnepségen megemlékezünk az 1848-as szabadságharcról, illetve nemzetközi nőnap jegyében adunk műsort, de lesznek meglepetés produkciók, műsorszámok is – avatott be a részletekbe az esemény házigazdája.
A kezdetekre visszatekintve arról beszélt, gyermekkorában nagy hatással volt rá a Zsebtévé című műsor egyik műsorszáma, „A versmondó lány” Hűvösvölgyi Ildikó színművész előadásában, majd az egykori Vénusz kávéház, ahol a Sík Ferenc által vezetett Gyulai Várszínházba hívott budapesti színészek szavaltak verseket, valamint az 1900-as évek elején Ady Endre által létrehozott nagyváradi irodalmi kávéház is nyomot hagyott benne.
– 2004-ben Székesfehérváron megírtam a „Magyarnak lenni” című írásomat, akkor határoztam el, hogy létrehozok egy irodalmi estet. Egyetlen ember hitt ebben az egészben, Domokos László, aki magánemberként az ügy mellé állt, az első öt előadást állta. Józsa Mihálynak is köszönettel tartozom, amiért az első időkben előadott az esteken, illetve az első rendezvényen Komáromi Anett, a Jókai színház színművésze is közreműködött. Nem hittem volna, hogy ez a kezdeményezés 18 évet meg fog élni. Ma már Budapestről, a határon túlról, a Kárpát-medencéből is jelentkeznek írók, kiadók, hogy mutassuk be a műveiket. Köszönet Závogyán Magdolna államtitkárnak, hogy Békés vármegyét járhatjuk az irodalmi estek kivonatával, sőt, most már az ország összes területére elvisszük az 1500 fő alatti kis településekre – fogalmazott Frankó Attila.
Hozzátette: jellemzően kortárs alkotók írásait, önéletrajzi köteteket mutatnak be, de törekednek arra is, hogy olyan alkotásokat is felkutassanak, amelyet a szerző az asztalfióknak írt. A Szeretlek Békéscsaba Egyesület elnöke céljai közé sorolta, hogy megszerettessék a fiatalokkal az olvasást.
A rendezvényeken olyan fiatal tehetségek kaptak fellépési lehetőséget, mint a színművésznek készülő Báthori Petra, Illés Adrián, Varga Viktor énekes-dalszerző, míg a közreműködő jeles művészek közt sorolta Kautzky Armandot és Reviczky Gábort. Az állandó fellépők közül Presits Tamást, Kis-Réger Wandát, Kabai Gábort és Horváth Szabolcsot emelte ki.
Az irodalmi estek mellett a Szeretlek Békéscsaba Egyesület rendszeresen szervez véradásokat, legközelebb március 8-án, pénteken, a békéscsabai vérellátó központban, a Gyulai út 20. szám alatt 9-től 12 óráig.
– Már csak 74 véradó szükségeltetik ahhoz, hogy elérjük a bűvös 1500 liternyi vért, ami pontosan 3333 véradót jelent. Ha sikerül ezt a számot elérni, akkor azzal 10 ezer életet mentenek meg az orvosok. Mindenkit arra bíztatok, hogy jöjjenek el vért adni, mert egészséges, és extra ajándékokkal kedveskedünk mindenkinek – fűzte hozzá.
A teljese beszélgetést itt tekinthetik meg: