Jövőre 34,3 milliárd forintot fordít a megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációs foglalkoztatására a kormány - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten.
Czibere Károly a legtöbb megváltozott munkaképességű embert foglalkoztató cégnél, a budapesti Főkefe Közhasznú Nonprofit Kft.-nél tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a forrásból csaknem 31 ezer ember foglalkoztatását tudják biztosítani különböző cégeknél, amelyek ezért egyebek mellett bérköltség-támogatást kapnak.
Az államtitkár hangsúlyozta, a megváltozott munkaképességű embereknek munkát kell adni ahhoz, hogy valódi esélyük legyen a társadalmi integrációra, hogy a szociális segélyek helyett értékteremtő munkájuk, tudásuk, jövedelmük révén "függetlenek" lehessenek.
A tárca a támogatási pályázatot már kiírta, arra az akkreditált munkaadók október 30-áig jelentkezhetnek.
Az évenként kiírt pályázat céljai közé tartozik a munkavállalók felkészítése a nyílt munkaerőpiaci elhelyezkedésre, hogy az így szabaddá vált "védett" munkahelyekre újabb megváltozott munkaképességű embereket vehessenek fel. Idén több mint 31 ezer megváltozott munkaképességű ember közül csaknem 7900-an tudtak a nyílt munkaerőpiacon elhelyezkedni.
Czibere Károly tájékoztatása szerint a fogyatékos emberek foglalkoztatási rátája az elmúlt öt évben 15-16 százalékról 25-27 százalékra nőtt.
Közölte azt is, a megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztató cégek - a bérköltség-támogatáson túl - év végén egyszeri fejlesztési támogatásra is pályázhatnak. A tárca továbbá 27 olyan szolgáltatót is támogat, amely a munkavállalók és a munkaadók egymásra találását segíti - tette hozzá.
A sajtótájékoztatónak helyet adó Főkefe Közhasznú Nonprofit Kft. 4 ezer munkavállalója közül 3500-an megváltozott munkaképességűek. A cégnél egyebek mellett irodai papírárut, seprűket, keféket gyártanak, emellett egyik leányvállalatuknál kóser zöldségeket is termesztenek importra az Egyesült Államokba.
Forrás: MTI