Izrael állam színeibe öltözött a Jókai színház patinás épülete kedden kora este. A teátrum előtti pódiumon, a Dávid-csillag ékesítette lobogó mellett hét mécses jelezte: nem ünnepelni, hanem emlékezni gyűlt össze az a mintegy száz fő, akik izraeli és magyar zászlókkal a kezükben érkeztek az Andrássy út 1-3. elé. A Bét Bárhesz Egyesület és a Tegyünk Az Élhető Magyarországért Egyesület, valamint a Hit Gyülekezete szervezésében zajló megemlékezés egyúttal a közös imádság, a békességért való közbenjárás ökumenikus alkalma is volt.
– Nem politizálni akarunk, hanem kiállni Izrael mellett: szerettük volna kifejezni, hogy együttérzünk velük ebben a rendkívül nehéz időszakban. Szörnyű tragédia történt október 7-én, amilyen mértékű népirtásra a holokauszt óta nem volt példa a zsidóság történetében. Szerte a világon ma minden jó érzésű embernek ki kell állnia Izrael és ezzel együtt a béke mellett – fogalmazott a Bét Bárhesz Egyesület elnöke.
Horváth Sándor szól a megjelentekhez (Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu)
Horváth Sándor elmondta: történelmi jelentőségű az, ahogyan ebben a krízishelyzetben országszerte fogtak össze egymással izraelita és keresztény vallású magyarok.
– Félretettük a különbségeket, ellentéteket, és egy emberként adtunk hangot a támogatásunknak. Nagy öröm számomra, hogy ezt Békéscsabán is tapasztalhattuk, ahol számos felekezet képviselője csatlakozott hozzánk – emelte ki a szervező egyesület elnöke, hozzátéve: sajnos az elmúlt napokban nemcsak támogató, de elmarasztaló, sőt adott esetben támadó felhangú üzeneteket is kapott különböző személyektől.
Kora esti szellő lengette a Dávid-csillagos lobogót. (Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu)
A Tegyünk Az Élhető Magyarországért Egyesület elnöke a zsidó nép és keresztény hit történelmi-szellemi összekapcsolódására hívta fel a figyelmet.
– A mostani demonstráció kiemelten fontos a számunkra, mert nagyon közel áll hozzánk a zsidó-keresztény értékrend. Ez elsősorban hitünkből fakad: nemcsak a mózesi törvények, vagyis a tízparancsolat, de a Messiás, a názáreti Jézus Krisztus származása is a zsidó néphez köthető. Emellett érzékeljük azt, hogy Európában is egyre erősebb az antiszemitizmus, amelynek nemcsak társadalmi, de politikai szinten is bátran hangot adnak. Ezt szerettük volna ellensúlyozni, jelezve, hogy a társadalmon belül is vagyunk néhányan, akik a spirituális értékek miatt is kötődünk Izraelhez, miközben magyar hazafiak vagyunk – mondta el a behir.hu-nak Karácson Zoltán, a békési Hit Gyülekezete lelkésze.
Karácson Zoltán: "Shalom, Izrael! Shalom, Magyarország!" (Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu)
A megemlékezéssel kapcsolatban az eseménynek teret és technikai feltételeket biztosító színház direktora is megosztotta gondolatait.
– Brutális és elborzasztó az, ami nemrég Izraelben történt. Mi itt keveset tehetünk, talán csak annyit, hogy az elhunytakra egy-egy gyertya meggyújtásával emlékezünk. Egy fegyveres konfliktusban a katonák ölik egymást, ez sajnos a háborúk velejárója. De ártatlan civilekre rárontani, majd halomra gyilkolni őket: ez minden emberi határon túlmegy. Azt mondják, a középkor szörnyű időszaka volt a történelemnek. Amiről most érkeznek a hírek, legalább olyan bestiális, mint a középkor. Ezek szerint vannak olyanok, akik semmit nem változtak, és ez végtelenül szomorú – fogalmazott Seregi Zoltán.
A csendes demonstráción Horváth Sándor és Karácson Zoltán beszédei mellett Radnóti Zoltán, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége főrabbijának üzenetét is tolmácsolták, majd a vármegyeszékhely nagy- és kisegyházainak képviselői – Marti Miklós református és Verasztó János evangélikus lelkészek, valamint Krisán Zoltán, baptista és Ujlaki Márton pünkösdi lelkipásztorok – mondtak imát, Isten békességét és védelmet kérve Izrael népére.