Az esemény központi eleme a főzőverseny volt, amelyen 55 csapat mérte össze tudását. A résztvevők között baráti társaságok, nemzetiségi önkormányzatok és egyesületek mellett romániai vendégek is voltak, akik nemcsak a gasztronómiai vetélkedőn, de a kulturális programokban is aktívan részt vettek. A zsűri előtt számos tradicionális román étel került terítékre.
– Ez egy nagyon fontos esemény a hazai románság életében. Nyitni kell a nagyközönség felé, ki kell tárni a lelkünket, gasztronómiánkat, mert nagyon sok finomságot lehet itt látni, készíteni – hangsúlyozta Karancsi Andrásné, a Békés Vármegyei Román Önkormányzat elnöke. Hozzátette: idén további két csapattal, a pusztaottlakai Purdi Mihály Román Kulturális Egyesülettel és a román nyugdíjasok egyesületével vettek részt a fesztiválon.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
– Nagyon fontos ez számunkra, mivel jótékonysági egyesület révén a magyarországi román közösség nagy támogatója egyesületünk munkásságának. Találkozunk azokkal a barátokkal, ismerősökkel, támogatókkal, akikkel egész évben talán csak most tudunk. Ezúttal 8-900 adag tradicionális sertés csorbalevessel készültünk, amelyhez 100 kilogramm sertéshúst, illetve 200 kilogramm zöldésget készítettünk elő – fejtette ki Ruzsa Róbert, a méhkeréki Asociatia "Miruna" Egyesület 2017 elnöke.
A gasztronómia mellett kiemelt szerepet játszott a kultúra is. Az összes magyarországi román nemzetiségi tánccsoport fellépett, népdalénekesek színesítették a programot, és a népszerű romániai énekesnő, Lorenna is színpadra lépett. A rendezvényen kiállítók is bemutatkoztak, kézműves termékeikkel és népviseleteikkel színesítve a kínálatot. A szervezők kiemelt figyelmet fordítottak a családokra, így a gyerekek is számos szórakozási lehetőséget találtak a rendezvényen.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
Kozma György, a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának elnöke kiemelte, hogy az esemény célja a hagyományok ápolása mellett a közösségek erősítése. A fesztivál egy olyan platformot biztosít, amelyen a magyarországi románok megmutathatják kultúrájuk sokszínűségét és gazdagságát.
Az esemény megnyitóján dr. Takács Árpád is köszöntötte a résztvevőket, beszédében a hagyományok megélésének és örökítésének fontosságát hangsúlyozta.
– Békés vármegye az értékek, a kincsek és a bátrak vármegyéje. A bátrak vármegyéje azért, mert az elmúlt évszázadokban háromszor építették újjá ezt a vármegyét magyarok, szlovákok, szerbek, románok, svábok. Ez a fesztivál kifejezi a város és Békés vármegye egységét – emelte ki Békés vármegye főispánja.