BMZ elmeséli, hogy június 20-án, 14 órakor kezdődik a gyülekező, majd megkezdődik a Szent-Szer-Tér építés; eközben a megjelentek az áldozati italokat, ételeket, gyümölcsöket, virágokat, füstölőket elhelyezik a központi Turánál, a Lóság oltárnál.
Azt követően átvonulnak a CsabaParkba, Rácz Ernő bácsi Életfájához, ahol tiszteletadás lesz a hely őrző-szellemének. Utána visszasétálnak a Gabonamúzeum udvarára, a szer helyre.
Természetesen, ahogy feljebb fogalmaztam, még javában nincs vége a napnak; sőt: ekkor az anyahelyszínen Medovarszki János hagyományőrző közreműködésével a kelesztőtűz pattintásos életre keltése zajlik. Közvetlenül utána Erdősi Géza szertűz építőmester mesél a nyári napforduló ünnepkörről, illetve megválaszolja az időközben megfogalmazott kérdéseket.
Majd Krajcsó András szertartásrész vezető meggyújtja az őrtüzet. A rituálé alatt közreműködnek: Boross Ildikó énekmondó, a térségben működő dobkörök képviselői és mindenki, aki testben vagy lélekben jelen lesz.
Közben az elbocsájtó cédulák megírása zajlik, illetve a vízasszony és tűzember, valamint a négy égtájőrzőt képviselő: két nő, két férfi kiválasztó szertartása tart a varázsdobverővel.
Az est, a program „üdvöskéivel” folytatódik: kötés – ha lesz rá igény, akkor a párokat felkészítik; a parázson járás (legalább két jelentkező esetén); zsályafüstölős tisztítás: a vízasszony és a tűzember közreműködésével, áthaladás a keleti kapun. Megkezdődik a szer tér külső körének feltöltése, pozíciók elfoglalása; belépés a belső, mágikus szent térbe.
Azt követően a Nagy Szent-Szer-Tér megnyitása következik, a védelmezők, segítők és a szentség lehívásával.
És… a nyári napfordulat 21 óra 44 perckor lesz, ekkor gyújtják meg a nagy-szertartás-máglyát. Az eseménysor a termékenységvarázslás című etappal folytatódik (szolgálati közlemény: aki gyermeklelket szeretne lehívni méhébe, az feltétlenül hozzon magvas, most érő gyümölcsöt, meggyet vagy cseresznyét).
Éneklés, dobolás, virrasztás… a napköszöntő másnap, 4 óra 40 perckor lesz.
Továbbá BMZ mindenkit megkér, hogy száraz fát, szomorúfűz ágakat, illatos füveket, virágokat, örökzöldet (fenyő, boróka, tuja ágakat), füstölőket, mécseseket, dobokat, csörgőket, hangkeltő eszközöket, felajánló szalagot, étel és italáldozathoz és közös fogyasztásra, idénygyümölcsöket (cseresznyét, meggyet, nyári almát), kenyeret, pogácsát, kalácsot, sütiket és egyéb élelmiszert, pálinkát, bort, artézi vizet hozzon.
A szertartás segítőpartnerei: Munkácsy Mihály Múzeum és a Tűz- Kör Közhasznú Kulturális Egyesület, Dobszerdakör.