A rangos társastáncversenyről tartott tájékoztatón Szente Béla, a Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatója elmondta, hogy a megmérettetés immár fél évszázada kiemelkedő eseménye Békéscsabának. Hangsúlyozta, hogy ez az egyik olyan program azóta is, amely a várost a különböző művészeti ágak körében kiemelkedő szintre helyezi. A kulturális központ vezetője beszélt arról, hogy amikor a Csabagyöngye épületét tervezték, kifejezetten ügyeltek arra, hogy legyen egy olyan tér, ahol nemzetközi táncversenyeket is meg lehessen tartani.
– Ilyenkor felépítünk egy speciális táncparkettet, és amfiteátrumszerűen köréépítjük a nézőteret, persze ez megvalósítható a sportcsarnokokban is, de nem ilyen hangulatosan, mint itt. Nagyon szeretik a versenyzők azt a közvetlen kapcsolatot, ami köztük és a közönség között van, mivel a parketta és a nézők között nincs túl nagy távolság – fogalmazott.
Líborné Gaál Gabriella, a Nyíri Lajos Táncsport Egyesület elnöke az egyesület múltjáról is szót ejtett. Rámutatott arra, hogy az országos társastáncversenyt első ízben Nyíri Lajos táncpedagógus szervezte meg 1970-ben, melyet azóta is Békéscsabán rendeznek meg.
– Akkoriban Nyíri Lajosnak is az volt a szándéka, hogy a legkiválóbb kategóriákban versenyző táncosokat mérettesse meg egy bajnokság keretében, ezért A osztályos versenyzőket hívott meg a versenyre. A későbbiekben tovább folytatva ennek hagyományát, az A osztály az S és a B osztállyal bővült, majd a senior korcsoportot is meghívta erre a versenyre – részletezte.
A rendezvény szervezője, Csikós Nóra kitért az intézmény felkészülésére is. Mint mondta a tánctér kialakítása egy hetes munkát vesz igénybe a kulturális központ részéről, ilyenkor ugyanis összenyitják az Agóra és a Hangversenytermet, majd ezután fektetik le a 240 négyzetméteres táncparkettet, valamint egy közel 500 fő befogadására alkalmas nézőteret építenek fel. A szervező kiemelte, hogy összesen 22 kategóriában, junior, ifjúsági, felnőtt és senior korosztályokban lehet nevezni a versenyre. Az idei versenyre eddig 88 nevezés érkezett, a jelentkezési határidő hétfőn éjfélkor jár le.
– A Nyíri Lajos Táncsport Egyesület két versenyzőt indít a megmérettetésen: Molnár Ákos ifjúsági és standard B osztályban és latin A osztályban, valamint Reszelő Dániel felnőtt latin B osztályban indul. A versenyt egy 13 fős versenyvezető testület felügyeli, valamint szám szerint 60-70 kupát és több mint 100 érmet osztunk ki ezen a jeles alkalmon – tájékoztatott.
A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy a 2021-es kiírást a klub egyik legsikeresebb versenyzőjének, az elmúlt években senior kategóriában versenyző Králik János emlékének ajánlják fel.