Irodalmi est Eperjes Károllyal és az Időkortyolókkal

2017. február 8. 10:41 | Mikóczy Erika

Az idén 11 éves Békéscsabai Irodalmi Estek legutóbbi, kedd esti rendezvényén Eperjes Károly Kossuth-díjas színművész beszélt az általa Békéscsabán rendezett Ármány és szerelem című darabról, és bemutatták Szőke István Attila: Időkortyolók című regényét is.

A rendezvény ötletgazdája és szerkesztője Frankó Attila, aki a napokban veszítette el édesapját. A februári irodalmi est elején a közönség néma főhajtással adózott a 82 éves korában elhunyt Frankó Pál Lajos emlékének.  

A Békéscsabai Jókai Színház idei évadának egyik legkülönlegesebb produkciója Schiller: Ármány és szerelem című darabjának előadása lesz. A drámairodalom egyik legnehezebb művét Eperjes Károly rendezésében mutatják be február 17-én, koprodukcióban a Veszprémi Petőfi Színházzal.

Eperjes Károly az irodalmi estek keretében Békéscsabán, a városháza dísztermében is beszélt a darabról, amelynek mondanivalóját máig aktuálisnak nevezte.  

– A klasszikusokon, de általában más műveken sem szeretek változtatni. Itt azonban rövidíteni kellett, hisz eredetileg több mint négyórás a darab, és az itteninél jóval nagyobb színpadra íródott. Ez nem azt jelenti, hogy csökkenne az előadás értéke, mindösszesen a nagyobb lélegzetű jelenetek kerülnek ki belőle, ahol például egy század katona lenne. Az alapértékek azonban teljes egészében megmaradnak – mondta Eperjes Károly, hozzátéve, hogy a próbákkal nagyon jól állnak.

Az irodalmi estek második felében Szőke István Attila: Időkortyolók című könyvét mutatták be. A szerző 17 verseskötetet adott ki eddig, a 18. könyve, a tavaly született Időkortyolók azonban egy regény: egy mesés, időutazásos, sokrétű ismeretterjesztő könyv, amely a magyarság értékeit is felvillantja.

– A könyvben egy vidám mesebeli történettel, egy szörp véletlen megivásával szállunk vissza a múltba, amelyből az építő jellegű eseményeket, értékeket igyekeztem felvonultatni. Azokat az embereket igyekeztem megjeleníteni, akik sokat tettek a nemzetért, a múltunkért, a jövőnkért Mellettük ott vannak a hétköznapi emberekről szóló mesék, regék, adomák is – jegyezte meg könyvéről a szerző.

További programok »

FEL