– Elindult az új tanév, ez pedig azzal is jár, hogy megnőtt a forgalom az oktatási intézmények környékén.
– Én szeptember 1-jén voltam a reggeli órákban a Petőfi Utcai Általános Iskolánál. Ott is jelentősen megnövekedett a forgalom, ez pedig egyben nagyobb veszélyforrást is jelent. Az emberek sietnek, kapkodnak, és el is szoktak már ettől az időszaktól, hiszen hosszú volt a nyár. Ahhoz kell visszaszoknunk közlekedőként, járművezetőként, gyalogosként vagy kerékpárosként, hogy mindenki útnak indul reggel, így 7 és 8 óra között nagyon nagy a forgalom. Sokkal jobban oda kell figyelnünk egymásra, illetve a saját biztonságunkra. Ezzel kapcsolatban azt tudom tanácsolni mindenkinek, hogy induljunk el időben, szánjon plusz 10 percet.
– Iskolakezdéskor a közlekedést a Zebra Zsaruk is segítik Békéscsabán. Kik ők?
– Olyan általános iskolás 6., 7., vagy 8. osztályos gyerekek, akik bekerültek a Zebra Zsaru programba, és felkészítettük őket a KRESZ alapvető szabályaiból. Olyan helyszíneken látják el a szolgálatukat ezek a gyerekek a hivatásos rendőrökkel közösen – a reggel órákban 7.15-től 7.55-ig –, ahol kijelölt gyalogos átkelőhely van az általános iskolák közelében, viszont forgalomirányító fényjelző készülék nincsen. A kereszteződéseknél, átkelőhelyeknél segítenek biztonságosabbá tenni az átjutást azoknak a diákoknak, akik korán érkeznek az iskolába. A Zebra Zsarukon külön formaruha van, a rendőr pedig szolgálati egyenruhában, illetve láthatósági mellényben van. Amikor meglátják őket az arra közeledők, akár autósok, akár kerékpárosok, lassítanak és megfontoltabban közelítik meg ezeket a gyalogátkelőhelyeket. Iskolakezdéskor, illetve az iskola vége felé, májusban vannak jelen a gyerekek közösen a rendőrökkel. Békés megyében 69 helyszínen polgárőrök és rendőrök végzik ezt a feladatot, 9 helyszínen pedig a Zebra Zsaruk és a rendőrök. Ahogy jön az ősz, próbáljuk felhívni a figyelmet a láthatóság fontosságára, illetve arra, hogy tanítsák meg a szülők a gyerekeknek, mikor kell világítást kapcsolni a kerékpáron és mikor, mire kell figyelni.
– Mik az eddigi tapasztalatok?
– Ahogy említettem, jó lenne, ha a szokásoshoz képest úgy tíz perccel korábban indulnának el az emberek, hogy ne kelljen úgy rohanni. Tudom, hogy nem könnyű időben útnak indulni a reggeli órákban a családdal, de megéri, mert különben türelmetlenebbek vagyunk a közlekedésben. Ez tapasztalható az iskolák környékén is. Vannak, akik megfordulnak egy záróvonalon, mások az iskola ajtajában állnak meg a járművel, hogy még pár métert se kelljen sétálnia a gyermeknek. Ezzel olyan közlekedési dugót tudnak okozni, amelyből könnyen kialakulhat akár egy koccanásos baleset is. Itt nem kell sérülésre gondolni, hanem csak egy anyagi kárra. Éppen ezért arra kérem a szülőket, hogy álljunk meg egy kicsit távolabb. Ne legyen az teher, hogy kell egy kicsit sétálni az iskolához.
– Más terület, de hasonlóan fontos. Augusztusban volt egy sebességmérés akció, annak mi lett az eredménye?
– Annak ellenére, hogy a járművezetők tisztába voltak azzal, hogy egy héten keresztül mindenhol találkozhatnak sebességmérő készülékkel, magas számban mérték be őket. Gyakori volt a sebességtúllépés, közigazgatási bírságokat, illetve helyszíni bírságokat kellett kiszabni. Szomorú a tapasztalat erre vonatkozóan, nem nagyon akarnak lassítani sok esetben ezek a járművezetők.
– Szomorú ezt hallani, másrészt egyfajta figyelemfelhívás lehet, hogy okosan kell vezetni, és oda kell figyelni.