Indul az almaszezon

2023. augusztus 22. 08:20 | Fajó Attila

Augusztus 20-a után sok kertészetben, gyümölcstermesztéssel foglalkozó vállalkozásban megindul az idei almatermés leszüretelése. Arra kerestük a válaszokat, hogyan alakul az idei termés és milyen külső tényezők befolyásolják.

– Augusztus elején közepesen jóra becsültük az idei almatermést. Ugye a tavalyi év időjárás viszontagságai után, amikor is az elmúlt 15 év legrosszabb almatermését, 280 ezer tonnát produkálták a hazai termelők, 2023-ban már jóval magasabb, 550 ezer tonna a magyar almatermés. Ez azt jelenti, hogy az ipari és a piaci étkezési igényeket is kitudja szolgálni ez a mennyiség – nyilatkozta a behir.hu-nak dr. Takács Ferenc, a FruitVeb, Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke. 

 

Nehéz éven vannak túl a termelők, a jelenlegi gazdasági helyzetben nem ritka a 20-30%-os árnövekedés sem az input anyagok, növényvédő szerek beszerzésénél. A gazdák komoly munkát végeznek a kertekben, téli hidegben metszést, nyári nagy melegben szüretelést folytatnak. Az alma felvásárlási ára sokszor nem alakul arányosan a megnövekedett termelési költségekhez, energia árakhoz, szállítási költségekhez. 

 

Mintegy 23 hektáron termesztenek almát a Csorváshoz közeli HUNAPFEL Kft-nál. Itt az idei évben 1000 tonnás termés mennyiségre számolnak a cég vezetői. Ahogy azt Kiss Gábor ügyvezető igazgató elmondta, az áprilisi fagyok miatt lesz ugyan terméscsökkenés, de a tavalyi évhez képest ők is jobban állnak. A termés nagy részét külföldre exportálják Szlovéniába, Németországba illetve Litvániába, de tavaly óta a környébelieknek is árulják a gyümölcsöt, kisebb kiszerelésben. 

– Beépített öntözőrendszerrel, teljes lefedettségű jéghálóval modernizáltuk az ültetvényünket. Igyekszünk minden hozzáadott anyaggal – tápoldattal, növényvédő permettel – biztosítani a minőségi és jólfogyasztható almatermést – fogalmazott Kiss Gábor.

További programok »

Gazdaság

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. Derül ki a Nébih sajtóközleményéből.
2024. december 21. 18:48
FEL