Íme, a világ legnagyobb szabadon álló Rubik-kockája

2017. április 20. 07:38 | behir.hu

A méret megnövelésével fellép a már az ötletgazda által is tapasztalt akadály: hogyan lehet forgatni a kockákat.   1974-ben egy

1974-ben egy 29 éves, ifjú magyar építészmérnök kitalálta, hogy egy kisebb kockákból álló nagyobb kockában hogyan is mozgathatná a kisebb kockákat a teljes konstrukció megborítása nélkül. Megszületése után a Rubik Ernő által kiötlött kocka sokak életét bearanyozta, vagy épp ellenkezőleg, megkeserítette már.

Az alapvetően játékként számon tartott találmányt a középiskolai matematikai kísérletektől a komoly számítástechnikai kutatásokig rengeteg vizsgálatnak alávetették. A múlt héten a Michigani Egyetem hallgatói méret tekintetében emelték a tétet, amikor megépítették a világ legnagyobb szabadon álló Rubik-kockáját. Tulajdonképpen az ötletgazdáéhoz hasonló problémával kellett nekik is megküzdeniük: hogyan tudnák forgásra bírni a kockákat. Éppen csak az akadály oka volt teljesen más.

Nem elég ugyanis megnövelni méretet, mivel a terjedelemmel együtt a súrlódás is erősödik. Ezzel együtt ekkora objektumnak a megragadása szintén bajos, ki kellett találni, egyáltalán hogyan tudják megmozdítani az elemeket. Két mérnök csapat három évig dolgozott pusztán a megmarkolás és a súrlódás problematikáján. A videóból látszik, hogy kínlódásaikat végül mégiscsak siker koronázta.

 

forrás: gyartastrend

További programok »

Világ

Heti 2500-nál több kibertámadás: az oktatás a második leginkább támadott szektor

A kiberbűnöző ott támad, ahol a leggyengébb a védelem, ugyanakkor értékes adatokat lehet megszerezni – ezért került legújabban az oktatás a támadások célkeresztjébe. A Microsoft legfrissebb Cyber Signals jelentése szerint világszerte átlagosan, hetente több mint 2500 alkalommal kísérlik meg csalók feltörni az egyetemek védelmi rendszereit, vírusokkal, adathalász támadásokkal, illetve a hálózatokhoz kapcsolódó mobil eszközök sérülékenységeit kihasználva.
2024. november 12. 18:28
FEL