A pályaorientációs napon az ősi vadász, erdész szakmát ismerhették meg a gyerekek, a vendégek Gödöllőről érkeztek. A programban bemutatták a vadászat, az íjászat, valamint az íjas és a solymos vadászat történetét. Emellett volt vadászkutyás bemutató és betekintést nyújtottak az elöltöltős fegyverekkel való vadászat történetébe is.
– Az volt a cél, hogy a gyerekeket megismertessük azokkal a hagyományos, a vadászathoz, erdészethez tartozó szakmákkal, amelyek a magyar és a nemzetközi kultúrához, valamint az emberiség civilizációjához is hozzátartoznak – emelte ki Kis Sándor, a Gerlai Általános Iskola intézményvezetője.
A meghívottak között szerepelt Ambrózy Árpád, a Magyar Vadászíjász Egyesület elnöke, aki kommentálta a történéseket és válaszolt a gyerekek kérdéseire a bemutatók között.
– A régi vadászati módokat mutattuk be, mint a solymászat, az íjjal történő vadászat, illetve a vadászkutya használata. Ezáltal igyekeztünk a gyerekekkel egy kicsit jobban megértetni mindezt, hogy tudják, miért vadászunk és hogyan – emelte ki Ambrózy Árpád.
Az íjas vadászat ezelőtt huszonötezer évvel nagyjából hasonlóan zajlott, mint most. A bemutatóra régi és új íjakat is hoztak a szakemberek. A megkérdezett gyerekek többségének az íjjal történő vadászati bemutató tetszett a legjobban.
– Az íjászat tetszett nekem a legjobban. Szerintem ez a nap azért volt hasznos, mert megtanultunk sok mindent a vadászatról – mondta el Szabó Vivien.
Schmidt Kornél szerint azért volt jó a bemutató, mert például ha valaki a sólymokkal szeretne fogalkozni, akkor nagyon sok információt megtudhatott a madarak beidomításáról is. Szekeres Larionnak pedig az a sólyom tetszett, amelyiknek csengettyű volt a nyakában.
A vadászkutyával foglalkozó szakember síp és kézmozdulatok segítségével mutatta be, hogy a vizsla milyen módon tanítható a vadászatra. A bemutató végén a gyerekek kipróbálhatták az íjászatot és megsimogathatták a vizslát is.