Igazi baby-boom van a csabaszabadi alpaka farmon

2023. március 11. 12:00 | Vári Bianka

Eddig hat fiatal alpaka látott napvilágot Csabaszabadi határában, a Suri Alpaka Farmon. Az Andok környékén őshonos fajnak a téli időszak a legalkalmasabb a szaporodásra, így a most született criák is mind életerősek.

Decemberben látott napvilágot a szezon első kis criája, vagyis bébi alpakája a Suri Alpaka Farmon. Az óta sorra követték őt társai, és immár hat kis alpaka szaladgál a birtokon. Meg is tehetik, hiszen a harminc egyedes állomány több hektáros területen élhet. A farm vezetői arra törekszenek, hogy ideális környezetet biztosítsanak az állatoknak.

– Vannak helyek – állatkertek, állatsimogatók – ahol egészen kis területen tartanak alpakákat, de azok egy idő után elvesztik a fajta-jellegzetességüket, és nem is szaporodnak – számolt be Bánfiné Nelli, a farm egyik vezetője.

fotó: Vári Bianka (behir.hu)

Fotó: Vári Bianka/behir.hu

Nem így van ez Csabaszabadi határában, ahol a napokban is született alpaka. A kicsik egymással is jókat játszanak, ha pedig elfáradnak, akkor az anyjuk közelében legelnek. A kicsik gondozására nagy figyelmet fordítanak a farm dolgozói. Az első napokban például figyelik, hogy megfelelően táplálkoznak-e, ezt súlyméréssel ellenőrzik.

– Az első pár napban még kis ruhákat adunk rájuk, hogy védje őket a hideg időjárástól. De ilyenkor nemcsak a cria, hanem a mama egészsége is nagyon fontos, így őket is meg szoktuk figyelni az első, kritikus időszakban – erről Buka Enikő, az egyik gondozó beszélt.

A hideg idő ellenére szándékos a tenyésztés idejének télre időzítése. A farm első alpakái Chile hegyvidékéről, az Andokból érkeztek, ahol jó néhány fokkal alacsonyabb a hőmérséklet, mint nálunk. Nekik a tél a természetes közegük, ahol jól fejlődnek, és sokkal egészségesebbek, mintha nyáron születnének, az jobban megviselné őket. A Csabaszabadi határában lévő farmon arra is nagyon figyelnek, hogy biztosítsák az alpakák tiszta vérvonalát.

fotó: Vári Bianka (behir.hu)

Fotó: Vári Bianka/behir.hu

– Az alpakának leginkább a huacaya nevű, kis bolyhos, habos változata ismert. A suri változat, amit mi tenyésztünk, annyiban különlegesebb, hogy ennek egész hosszúra, 20-30 centisre meg szokták növeszteni a gyapját. Egyébként viselkedésre, tartásra teljesen megegyező a két alpaka típus, csak a suri sokkal ritkábbnak számít, és mi kifejezetten figyelünk arra, hogy teljesen tiszta vérvonalat tenyésszünk – emelte ki Bánfiné Nelli.

A különböző karámokban egy-egy vezércsődör mellett több nőstény él. Bár az alpakák nagy területet, nyugalmat igényelnek, van itt is néhány példány, aki már egészen emberhez szokott, érdeklődő és igényli is a figyelmet. A gondozók őket meg is sétáltatják, sőt erre az idelátogatóknak is lehetőségük van. A farmon egyébként még nincs vége a baby-boomnak, a napokban egy újabb cria születését várják.

Galéria

További programok »

FEL