Fő a biztonság: „Úszófolyosó” vitorlásokkal
A szombati rossz idő miatt nem július 20-án, hanem 21-én tartották meg a 42. Lidl Balaton-átúszást Révfülöp és Balatonboglár között. A víz 26-27 fokos volt, sütött a nap, eleinte csak gyenge szellő fújdogált, később azonban a vártnál jobban megélénkült a délnyugati szél, felerősödött a hullámzás. Biztonsági okokból egy időre a rajtot is leállították, de némi szünet után folytatódhatott az esemény.
A Balaton-átúszás közben mindig a biztonság a legfontosabb szempont. A résztvevők a mintegy 150 vitorláshajó segítségével kialakított úszófolyosón tempózhattak a déli part felé. Aki elfáradt, megkapaszkodhatott, vagy akár ki is mászhatott pihenni. A 150 vitorlás mellett három kórházhajó, motorcsónakok, valamint orvosok, egészségügyi szakemberek, vízimentők, vízirendőrök és több száz szervező óvta a résztvevők biztonságát.
2,6, illetve 5,2 kilométer úszva, vagy 5,2 kilométer SUP-on
Az indulók három erőpróba közül választhattak: a legtöbben a klasszikus, 5,2 kilométeres távot teljesítették, vagyis Révfülöpről indulva úsztak át Balatonboglárra. Akik ezt még soknak gondolták, a 2,6 kilométeres féltávra neveztek. Az úszás mellett pedig lehetőség volt Balaton-áthúzásra is: voltak, akik SUP-on teljesítették az északi és déli part közötti 5200 métert.
– Sokszor mondjuk, hogy ez egy legyőzhető kihívás, kortól, nemtől, testalkattól függetlenül bárki képes lehet rá. Örülünk, hogy olyanok is rengetegen voltak a mezőnyben, akik életükben először próbálkoztak. Bízom benne, hogy ők és a rutinos úszók is felejthetetlen élményekkel gazdagodtak. Bent tempózni a Balaton közepén, körbenézni, gyönyörködni a panorámában, majd folytatni az úszást, az maga a csoda – fogalmazott Kocsis Árpád, a szervező Budapest Sportiroda ügyvezetője.
1979 óta összesen már több mint 235 ezren úszták át a Balatont, köztük sok Békés vármegyei is. Most a legutóbbi átúszás néhány csabai résztvevőjét kértük, fogalmazzák meg, miért indultak, és mit adott nekik ez a megmérettetés.
Bella-Fehér Emese: Megfogadtam, hogy ha túlélem a betegséget, átúszom a Balatont
Bella-Fehér Emese tanító most először járt a Balaton-átúszáson, egyelőre féltávot ment, de a sikeren felbuzdulva már ott lebeg a szeme előtt, hogy jövőre bevállalja az 5,2 kilométert. Élete egy igen nehéz időszakában tűzte ki magának ezt a célt.
– Tavaly volt tíz éve, hogy mellrákot fedeztek fel nálam, aztán jött a kemó, a műtét, a sugár és jöttek a gyógyszerek. Megfogadtam, hogy ha ezt túlélem, akkor átúszom a Balatont. Ettől függetlenül is régi, dédelgetett álmom volt egyszer kipróbálni, milyen lehet a Balatonban ilyen messzire merészkedni. Tavaly megszületett az elhatározás, így januárban elkezdtem úszni járni. Heti egyszer mentem az uszodába, ahol minden alkalommal 3000 métert úsztam le. Most a Balaton-átúszás napján kellemes, reggeli időben, viszonylag korán indultam el és minden fáradság nélkül, jó tempóban tudtam teljesíteni a távot – mesélte Emese.
Mint megjegyezte, nagyon jó élmény volt az egész, így jövőre már bátrabb lesz: célja a teljes táv leúszása!
Dr. Varga Franciska: Lelkileg megerősödve érünk célba
Dr. Varga Franciska háziorvosnak a Balaton-átúszás a szíve csücske: 2000-ben úszta át először, és idén már nyolcadik alkalommal. A mindennapokban az élete része a sport, de idén nem várt nehézségekkel is meg kellett küzdenie.
– Naponta járok úszni, némi célt ad a reggeli rutinnak egy ilyen megmérettetés. Persze ekkora távot csak kevesen tudnak a medencében leúszni, hiszen nagyon monoton. Az élővízben azonban, az ilyen sok emberrel való együttúszás átsegít a holtponton. A víz hullámzása, esetleges az alacsony hőmérséklete közben olyan kihívás elé állítja az embert, amit ha legyőz, akkor lelkileg megerősödve ér célba. A boglári strandon minden Balaton-átúszás alkalmával csak önmagukkal elégedett embereket látni – beleértve magamat is. Nekem az idei úszást sérülés, műtét és egy hirtelen jött betegség is nehezítette, de sikerült, így ez különösen kedves marad a számomra – fogalmazott dr. Varga Franciska, hozzátéve, hogy már alig várja a következő átúszást.
Recskiné Bunzel Lívia: Magamat és a félelmemet akartam most legyőzni
Recskiné Bunzel Lívia mesterfodrász második alkalommal vágott bele a Balaton-átúszásba, és a tervei szerint jövőre is megy majd.
– Kilenc évvel ezelőtt indultam először, az nem volt túl jó élmény. Magamat és a félelmemet akartam most legyőzni. A nyíltvízi úszás sokkal nagyobb kihívás, mint medencében úszni. A távtól nem féltem, jól bírom a monotóniát, több mint 15 éve intenzíven sportolok, így az állóképességem is rendben van. Számomra inkább a hullámok, a tájékozódás jelentett kihívást. Végül az eltervezett időn belül sikerült célba érnem, könnyebb volt, mint gondoltam – mondta Recskiné Bunzel Lívia, hozzátéve: sokat segített neki, hogy néhány alkalommal gyakorolt nyílt vízben a Körösön és a Balatonban is.
Dr. Hegyi Tibor: Ezek a pozitív élmények segítenek tovább a hétköznapokban
Dr. Hegyi Tibornak, a kórház főgyógyszerészének régóta dédelgetett álma volt a Balaton-átúszás, azonban sokáig úgy gondolta, hogy ez számára teljesíthetetlen, elérhetetlen kategória. Most azonban mégis belevágott.
– A feleségem biztatására jelentkeztem, ő bízott bennem. Az egész végül óriási élmény volt! A szépségét az adta, hogy a rengeteg résztvevő – több mint 11 ezer ember – és a kiszámíthatatlan természeti körülmények mellett magamra voltam utalva; én magam tartoztam felelősséggel magamért. Időnként kell, hogy az ember feszegesse a határait, megugorja a saját maga által felállított gátakat, ezáltal legyőzze, és jobban megismerje saját magát. Hiszek benne, hogy ezek a pozitív élmények segítenek minket tovább az átlagos hétköznapokban – fogalmazott dr. Hegyi Tibor.