Húsz éve történt: Az európai uniós csatlakozás első pillanatai Békéscsabán

2024. május 1. 09:15 | Mikóczy Erika

Pontosan húsz évvel ezelőtt, 2004. május 1-jén csatlakozott Magyarország az Európai Unióhoz. A Csabai Mérleg akkori beszámolója alapján idézzük fel, milyen remények munkáltak sokakban, és mi történt Békéscsabán a csatlakozás pillanataiban.

Az újság által megkérdezett csabaiak 2004-ben reményekkel és némi aggodalommal tekintettek a csatlakozásra: „15 éve várok erre a pillanatra", „hétfőn Szlovákiába megyek a személyimmel, de a biztonság kedvéért elviszem az útlevelem", „a gyerekeimnek sokkal jobb lehet", „félek, hogy áremelések lesznek", „én ugyan nem akartam, de hátha még jó is kisülhet belőle" – lehetett hallani a különböző reakciókat a rendezvényeken.

Az előzetes beharangozók számos programra invitáltak, és bár találgattuk, hogy mi vár ránk a következő években, a csatlakozás napja, hétvégéje inkább az ünneplésről és a kikapcsolódásról szólt. A Csaba Center előtt, április 30-án felállítottak egy színpadot, amelyen a várost jelképező templomok sziluettjét rakták ki sárga lufikból kék háttérrel. Eleredt az eső, a „csatlakozási parti” azonban nem maradt el, az uniós tagállamok zászlaival fellobogózott Csaba Center belső színpadán léptek fel a Körös-parti Junior Fúvósok, Komár László, a Békés Banda, a régi Csabai Színistúdió tagjai, Csepregi Éva és a Grandmother' s Jam.

Éjfél körül Pap János, akkori polgármester mondta el beszédét, amelyet a Csaba Rádió hallgatói egyenes adásban, otthon is meghallgathattak. „Rövidesen megszólalnak a harangok, és messze hangzó szavukkal országszerte jelzik: hazánk történelmének új szakasza kezdődik : Magyarország az egyesült Európa, az Európai Unió tagjává válik..."

A történelmi pillanatot egyre többen akarták Békéscsabán közösen átélni. Az eső elállt, így az uniós tagságunk első perceiben zajlott tűzijátékot már népes tömeg csodálta végig. Néhányan pezsgőt bontottak az utcán, és kicsit szilveszteri hangulatban kívántak ismerősnek, idegennek szebb napokat.

Május elsején pedig további programok egész sorával folytatódott az ünneplés, a repülőtéren volt hangárszínpad, voltak bemutatók, összművészeti fesztivál, az evangélikus kistemplomban pedig hét kórus szorgalmas tagjai adták elő profi énekesekkel és a szimfonikusokkal Beethoven IX. szimfóniájának IV. tételét. Ezen a napon a kórházban az első uniós csabai babát, Uhrmann Kristófot is köszöntötték…

Megtörtént. Hazánk Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Málta, Szlovákia és Szlovénia társaságában csatlakozott az Európai Unió, korábban 15 országból álló nagy családjához. Magyar állampolgárok és uniós állampolgárok vagyunk. Szomorúságában gyönyörű Himnuszunk mellett többször felcsendült az Örömóda, a „szent öröm" üzenetével, s hogy elmondja: „Újrafonjuk szent kötésed,/ mit szokásunk szétszabott...". Kíváncsiság, várakozás, aggódás van bennünk, biztos munkát, tisztább környezetet, nyugodt öregkort, könnyebb megélhetést remélünk, de tudjuk, hogy ez máról holnapra, mintegy varázsütésre nem következhet be. Sok-sok munkával, kreatív, dolgozni tudó és szerető emberekkel azonban idővel elérhető. Rengeteg különleges érték a „hozományunk", termékeinkkel, kultúránkkal, megőrzött és megőrzendő hagyományainkkal gazdagítjuk az Európai Uniót. Miért ne lehetnénk a csatlakozás nyertesei?” – olvasható a 2004. május 6-án megjelent Csabai Mérlegben, a 8-9. oldalon megjelent cikkben.

 

További programok »

FEL