Megjelent a Munkácsy Mihály Múzeum idei Évkönyve, amelyben Medgyesi Pál régész a régió honfoglalás kori leletekeinek legérdekesebb darabjait gyűjtötte össze.
A könyv az elmúlt évek honfoglalás kori leleteit gyűjti össze, melyeket Békéscsabán és környékén tártak fel a múzeum régészei.
A könyvbemutatón Ando György, a múzeum igazgatója köszöntötte a résztvevőket, majd Kiss Tibor, a Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere mutatta be a kötetet a megjelenteknek, aki beszédében hangsúlyozta, nagyon fontos tudni honnan eredünk, milyen gyökereink vannak, és ezek a gyökerek mennyire erősek.
Az évkönyvben harminckettő mai település hatvannyolc lelőhelyét ismerhetjük meg, több száz fotó, rajz és magyarázó szöveg segítségével.
Az írásból többek között azt is megtudhatjuk, miért hordtak puhatalpú csizmát ősatyáink, valóban a magyarok viseltek-e először nadrágot, de arra is választ kapunk, honnan ered a vőlegény szavunk.
- Elsősorban a leletek megtalálási körülményeit írtam le, ugyanakkor igyekeztem olyan néprajzi, nyelvészeti ismereteket hozzátenni a feltárási adatokhoz, ami még érdekesebbé teszi a kötetet – fűzte hozzá Medgyesi Pál, régész, a múzeum igazgatóhelyettese.
A szerző a könyvbemutatón azt is elárulta, hogy bár egyre több honfoglalás kori leletre bukkannak a régészek, még mindig sok kérdést kell megválaszolni a múltunkkal kapcsolatban.
Vágvölgyi Nóra