Hogyan fogjunk hozzá a tavaszi nagytakarításhoz?

2021. március 25. 06:22 | Vári Bianka

Ha tavasz, akkor nagytakarítás, így van ez generációk óta. De ahogyan az életmódunk és vásárlási szokásaink megváltoztak, vele együtt alakultak takarítási szokásaink is. Pocsaji Csilla évek óta arra törekszik, hogy hulladékmentesen éljen, így őt kérdeztük arról, hogyan is érdemes nekikezdeni egy kiadós takarításhoz és a lomtalanításhoz.

Nem csak a PET palack számít

Sokan, ha hulladék-mentességről beszélünk, egyből a PET palackokat kiáltják ki bűnösnek. Tény, hogy rengeteget számít az is, hogy milyen csomagolásban hozzuk haza a tisztítószereket, de ne ez legyen az elsődleges szempont – fogalmazott Pocsaji Csilla, Békéscsaba hulladékmentes boltjának a tulajdonosa. Sokkal inkább fontos, hogy mi is van abban a dobozban.

- Sokszor olyan tisztítószerekkel vesszük magunkat körül, amikkel gyakorlatilag sterilizáljuk az otthonunkat. A tiszta és a steril között hatalmas különbség van! Szinte műtő-tisztaságúra tisztítjuk az otthonunkat, amire semmi szükség nincsen.

A kép illuszttráció. Forrás: pixabay.com

Hozzátette, egyenesen ártunk azzal, ha mindent fertőtlenítünk: akár a saját szervezetünkben működő folyamatokat is gátolhatjuk. Az egészségünkre pedig kifejezetten káros ahogy belélegezzük, vagy ha a bőrünkhöz ér, vagy ha a gyerekünk lenyalja a padlóról, asztalról. Egy szó, mint száz: nemcsak a csomagolás árt, amiben a vegyszert hazahozzuk, hanem maga a termék is!

Környezetbarát tisztítószerek

Ma már a legnagyobb drogériákban kaphatóak növényi alapú, természetbarát tisztítószerek. Ezek amellett, hogy biológiailag 100%-ban lebomlanak, a szervezetünkre sem raknak akkora terhet - fogalmazott a tulajdonos. Igaz, ezeket többnyire műanyag csomagolásba rejtik, azonban még mindig lehet a hulladékot szelektíven gyűjteni. A következő szint – mint mondta – az, ha elmegyünk egy csomagolásmentes boltba, és ott vesszük meg kimérve a környezetbarát tisztítószereket. De nem kell ilyen messzire menni, a régi jól bevált eszközök, a nagymamáink által használ mosó szappanok, vagy az ecet is tökéletesen működnek.

- Ebben a témakörben tele van az internet receptekkel és praktikákkal. Sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk. Nem azért kell utána olvasni, mert olyan nagy feladat, hanem azért, mert nem ismerjük. Igazából sokkal egyszerűbbé, letisztultabbá teszi a takarítási folyamatot.

A kép illuszttráció. Forrás: pixabay.com

Kímélőbb és olcsóbb

Maga a tisztítószeres polc is letisztul: nem kell külön vegyszer a wc ülőkéjére, a kádra, a csempére, a konyhapultra, a padlóra, stb. Hajlamosak vagyunk túlzásba esni ezen a téren, pedig teljesen szükségtelen. Ha valaki valóban tudatos vásárló, és hulladékmentességre törekszik, akkor a közhiedelemmel ellentétben nemhogy drágább ez az életmód, hanem sokkal olcsóbb.

- Mennyivel olcsóbb ecetet és szappant használni arra, hogy felmossam a padlót; vagy, hogy a ruhákat ecetes vízzel öblítsem ki!? Iszonyú jól puhítja a ruhát és a színét is megőrzi. Tehát a rengeteg előnye mellett az is ott van, hogy fillérekbe kerül.

Akinek az idő fontos tényező, az se riadjon vissza a környezetbarát megoldásoktól. Pocsaji Csilla szerint semmivel nem több idő összekeverni az ecetet vízzel, vagy citromsavat és vizet tölteni egy szórófejes flakonba, mint elsétálni a boltba.

Jobb a fokozatosság

Aki eddig mindent Domestossal takarított, az ne hozzon radikális változást. Jobb lépésről lépésre, fokozatosan áttérni a környezettudatos takarításra, nehogy valaki sokat vállaljon, aztán csalódjon. Inkább válasszon ki a lakásban egy-egy területet, amit természetes szerrel tisztít meg, és hogyha beválik, akkor utána a hétköznapok szintjén építse be ezeket a változásokat.

 

A kép illuszttráció. Forrás: pixabay.com

 

Itt van a lomtalanítás ideje

Lomtalanításkor először azt kell számításba venni, hogy kötődünk-e az adott tárgyhoz. A tulajdonos szerint az érzelmi faktor mindenkinél más. 

- Nekem a hulladékmentesség párosult egyfajta minimalizmussal. Nehezen tűrök meg egy konkrét tárgyból kettőt otthon. Nyilván ez azt jelenti, hogy meg sem veszem, így aztán lomtalanításkor nem dobom ki.

Hozzátette, hogy az ellomosított környezet, a gyűjtögetés - még ha nem is beteges - pszichésen is megviseli az embert.

Szelektálásnál azt is vegyük számításba, hogy fogjuk-e valóban használni a jövőben azt a tárgyat? Ha nem, akkor azt nézzük meg, hogy más hasznát veheti-e még. Itt is több lehetőségünk van:

- Eladományozhatjuk, vagy feltölthetjük cserebere csoportba, ha tudjuk, el is adhatjuk. Lényeg, hogy csak az kerüljön a lomosba, ami már valóban nem használható. Nem jó, ha azért visznek el egy zsák ruhát, hogy aztán elégessék.

A kép illuszttráció. Forrás: pixabay.com

Szelektív szemlélet

Lomtalanításkor is érvényes az a szabály, hogy amit csak tudunk, szelektíven gyűjtsünk. Pocsaji Csilla példának említette, hogy ha van egy lyukas locsolónk, azt érdemes összetörni, és a szelektív műanyagok közé tenni.

Összegzés:

Olyan tárgyat rakjunk ki lomtalanításkor,

- amihez érzelmileg nem kötődünk;

- amit biztosan nem tud a közelünkben más használni, nem tudjuk eladományozni vagy eladni;

- amit nem tudunk újrahasznosítani;

- ami nem gyűjthető szelektíven, vagy nem tudjuk elintézni, hogy a megfelelő hulladékgazdálkodási szervezethez kerüljön.

Pocsaji Csilla végül azt is elmondta, hogy továbbra is a mi felelősségünk, hogy mi kerül ki egy-egy lomtalanításkor az utcára, ezért arra kellene törekedni, hogy ne is keletkezzenek ilyen hulladékok.

A megyében a lomtalanítást a DAREH BÁZIS Hulladékgazdálkodási Nonprofit Zrt. végzi a lomtalanítást. Az időpontokról az intézmény honlapja ad tájékoztatást.

 

További programok »

FEL