Herczeg Tamás: Az oltakozási kedv egyre növekszik

2021. február 7. 14:14 | Mikóczy Erika

Folyamatban van az idősek beoltása, a kormány újabb kedvezményekkel segíti a családokat és a fiatalokat, emellett az állatvédelemre is hangsúlyt fektet. Az aktuális intézkedésekről Herczeg Tamás országgyűlési képviselővel beszélgetett a 7.Tv Aktuális Című műsorában Tóth Bianka műsorvezető.

 

– Az egészségügyi dolgozók oltása nagyrészt befejeződött, folyamatban van a bentlakásos szociális intézmények lakóinak és dolgozóinak az oltása. Hol tart ez a környékünkön?

– Néhány olyan intézmény van az ország mintegy 1900 bentlakásos szociális intézmény között, ahol nem történt meg a védőoltások beadása, mert ott éppen fertőzési hullám volt. Az intézmények döntő többségében azonban már a múlt héten, csütörtöktől vasárnapig megtörtént a vakcináció a bentlakásos szociális otthonokban.

 

– Mi a tapasztalat? Az érintettek mennyire nyitottak az oltás lehetőségére?

– Az elmúlt hetekben az az általános tapasztalat, hogy egyre növekszik az oltakozási kedv. Nagyon érdekes, hogy a magyar nyelvben megjelent az oltakozás szó, ami nem azt fejezi ki, hogy engem beoltanak, hanem az én hajlandóságomat, szándékomat erre. A lényeg: egyre többen vállalják azt, hogy védőoltást kapjanak, így pedig elérhető a nyájimmunitás.

 

 

– A kormányfő úgy fogalmazott, hogy addig nem jöhet semmiféle enyhítés, amíg nem áll rendelkezésre elegendő oltóanyag. Addig is mit tehetünk?

– Nagyon sok példát látunk a világban és Európában is, hogy a könnyítések bizony elindíthatnak újabb fertőzéshullámokat. Most Magyarországon úgy látjuk, hogy kedvező irányt mutatnak az adatok. A kórházban ápoltak száma a 8000 körüli csúcsról visszaesett 4000 alá, a lélegeztető-gépen lévők száma, és a halálozások száma is csökken. Nyilvánvalóan úgy gondoljuk mindannyian, hogy minden egyes élet számít! Egyre inkább az tűnik az egyetlen kiútnak a járványból, ha minél többen be lesznek oltva. Magyarország öt vakcinát előállító céggel áll szerződéses jogviszonyban, jelenleg kettő szállít vakcinát hazánkba, reméljük, rövidesen a másik három is fog. Azt fontos kiemelni, hogy csak olyan vakcinát kaphatnak a magyar emberek, amelyek hatékonyak és biztonságosak. Ez a két körülmény, ez a két feltétel elengedhetetlen ahhoz, hogy az egészségügy, illetve gyógyszerészeti hatóságok megadják a végső engedélyt arra, hogy az oltások ezekkel az újabb vakcinákkal is elkezdődhessenek.

 

– Az élet persze a pandémia alatt sem állhat meg. Januártól például újabb támogatások segítik a családokat és a fiatalokat.

– Ettől az esztendőtől a CSOK-al vásárolt, és a CSOK segítségével épített lakások is illetékmentessé váltak. A másik nagyon fontos körülmény az, hogy a csecsemőgondozási díj magasabb összegű lesz, hiszen a bruttó és a nettó bér közötti különbség innentől kezdve a szülőket, a családot, az édesanyát illeti meg. A lakásfelújításra pedig szintén igénybe lehet majd venni egy kedvező kamatozású hitelt, amelynek a felét – ha befejeződött a felújítás – maximum 3 millió forintig visszakaphatják a családok. Itt az összeg fele munkabérköltség, a másik fele pedig dologi kiadás lehet. Továbbá a kedvezmények sorát gyarapíthatja a tervek szerint az is, hogy 2022 januárjától a 25 év alattiak személyijövedelemadó-mentesen dolgozhassanak. Erről parlamenti döntés még nincs, a részletszabályai nincsenek kidolgozva.

 

– Az elmúlt időben kevesebb figyelem fordult talán az állatokra. Ugyanakkor a közelmúltban ön az állatvédelem ügyében is folytatott tárgyalásokat. Ezek miről szóltak?

– Egyre nagyobb figyelmet fordítunk a házi kedvenceinkre. Van egy társadalmi nyomás arra nézvést, hogy a velünk élő állatok védelme erősebb legyen. Ennek is köszönhető, hogy Magyarországnak már több mint 3 hónapja van állatvédelemért felelős miniszteri biztos Ovádi Péter személyében, aki itt járt, árt Békéscsabán is. A kormányhivatal és egy állatvédő civil szervezet között már köttetett együttműködési megállapodás, amelyet továbbiak követnek majd. Ovádi Péternek konkrét feladatai is vannak a tekintetben, hogy az állatvédelem szabályai változzanak, illetve az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek helyzete, szerepe változzon, jobb, erősebb legyen. Sok minden tartozik ehhez, néhány példát felsorolok. Egyrészt látszik, hogy az állatvédelemben kiemelt szerepük van az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezeteknek. Az ő anyagi támogatásuk egy külön csatornán keresztül hatékonyabbá tudja tenni a működésüket. Ez a közeljövőben megvalósul. A Magyar Falu Programnak egy új eleme is hamarosan látható lesz majd, erre a forrásra a települési önkormányzatok pályázhatnak majd. Tudjuk, hogy nagyon sok olyan család van, ahol nincs pénz arra, hogy ivartalanítsák az állataikat. Az önkormányzatok pályázhatnak majd arra, hogy a településükön élők az ivartalanítást az állatorvossal szabályos körülmények között elvégeztethessék ezzel a támogatással. A magyar felsőoktatásban is létrejött egy tudásközpont, ami az oktatással kapcsolatos feladatot vállalja. A nemzetközi kutatások tapasztalatait próbálják fölhasználni, illetve az állattartással, állatvédelemmel, állattenyésztéssel kapcsolatos kutatásokat folytatnak Magyarországon is. Megjegyzem, hogy az az agresszió, ami az állatok kínzásával, bántalmazásával kapcsolatos, az bizony egy olyan eredőre vezethető vissza, amely valahogy rokonságban van a gyermekbántalmazással, a családon belüli erőszakkal is. Tehát a nevelés, a képzés, az információk átadása, az érzékenyítés nagyon fontos már a fiatal korosztályban, illetve a családok esetében is. Erre nagyobb figyelem fordulhat majd a közeljövőben.

 

– Év végén született döntés arról, hogy a szabadkígyósi Wenckheim-kastély nem kerül a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság tulajdonába. Ennek miért van nagy jelentősége?

– Nem született döntés arról, hogy a Nemzeti Ménesbirtokhoz kerüljön a kastély, tehát marad az a státusz, ami eddig volt. A kastélyban a munkálatok egyébként jól haladnak. Az a terv, hogy nyárra elkészüljön a felújítás, ami részben nemzeti forrásból, részben európai uniós forrásból történik. Ez egy 3 milliárdos, nagyon jelentős beruházás. Hamarosan elkezd működni majd egy olyan tanácsadó szervezet, amely az üzemeltetés, a működtetés szempontjait, körülményeit veszi majd górcső alá, és javaslatot kíván tenni arra, hogyan működjék majd a kastély és a kastélypark. A beruházás során olyan fejlesztések jönnek létre, amelyek a látogatói létszámnövekedést is kell, hogy eredményezzenek. Remélhetőleg lesz majd egy következő fázisa a kastély felújításának, hiszen azt szeretnénk, hogy ez egy olyan ékköve legyen a megyének, ahová nagyon sokan járnak majd. Nemcsak békéscsabaiak, hanem az ország távolabbi pontjairól, illetve külföldről is. Egyébként a Békéscsabához való kötődés jellemző, hamarosan kiépül a Wenckheim-kerékpárút a szabadkígyósi kastélyhoz.

További programok »

FEL