A holland típusú malom a békési megyeszékhely egyik szimbóluma, amely az 1850-es években Békés és Csongrád megye határában, a Csókás-pusztán állt, és 1974-ben telepítették át a Gyulai úti Gabonamúzeum területére. A munkálatok idén nyár végén kezdődtek el, mely részeként a kivitelező cég kívülről, illetve belülről is felújítja a malmot.
Az épület rekonstrukciója csütörtökön érkezett az egyik leglátványosabb pontjához, hiszen több daru segítségével emelték be és szerelték fel a közel egy tonna súlyú, több mint kilenc méter fesztávolságú, szélvitorlákat tartó gerendákat. A felújítást végző cég munkatársai többek között egy ópusztaszeri tanulmányi kiránduláson is részt vettek a munkálatokat megelőző időszakban.
– A tervezés alatt arra törekedtünk, hogy az asztalosaink, a tervezőink megfelelő tudással rendelkezzenek ahhoz, hogy az épület szerkezete éppen úgy nézzen ki, mint annak idején. A főtengelyt már korábban betettük, most pedig a négy darab szélvitorlát helyezzük el – fogalmazott Mochnács Pál, a Bólem Építőipari Kft. ügyvezetője.
A szélmalom tetőszerkezete és külső homlokzata már korábban elkészült. A tervezési és kivitelezési munkálatoknál fontos szempont volt, hogy az épület a felújítást követően is megőrizze korábbi stílusjegyeit.
– Az épület műemlék jellege miatt az anyaghasználat terén is kötöttek voltak a lehetőségek. A felújító, illetve szárító vakolat, valamint a szilikon bázisú, vízlepergető hatású felületképzés azért fontos, hogy élettartamot növeljen, a ráhulló csapadékot minél gyorsabban elvezessük az épületről – emelte ki Csóti Tibor, a Galéria Invest Kft. projektvezetője.
A korszerűsítést a Modern Városok Programnak köszönhetően, közel harmincmillió forintból hajtják végre. A tervek szerint a szélmalom tavasszal nyitja meg kapuit a látogatók előtt.
H.Sz., K.D.