Házhoz jött a rendőrség

2016. augusztus 17. 13:42 | Zsíros András

Lezárult az Országos Rendőr-főkapitányság „Házhoz Megyünk” elnevezésű tájékoztató kampánya. A közel egy éven át tartó programban a lakosság minél szélesebb körét igyekeztek elérni azokkal a tudnivalókkal, amiket ki-ki megtehet vagyonának biztonságáért. Ennek egyik eleme a BikeSafe nevű adminisztrációs rendszer elindítása volt, aminek célja a kerékpárlopások visszaszorítása.

Őrizetlenül hagyott táskák, egy szál törölközővel letakart értékek a strandon. Az ehhez hasonló helyzeteket használják ki azok, akik az emberek jóhiszeműségére alapozva próbálják meg eltulajdonítani értékeiket. Sokan a maguk kárán tanulták meg a régi mondást: alkalom szüli a tolvajt. „Ha kimegyek hátra a kamrába, még akkor is be kell zárnom az ajtót” – panaszolja egy hölgy az Árpád Fürdőben, ahová a rendőrség egy délelőttre kitelepült információs standjával.

A békéscsabai rendőrkapitány szerint a legtöbben már tisztában vannak az alapvető teendőkkel, amikre érdemes odafigyelni, hogy ne váljanak célpontjaivá a besurranó tolvajoknak. „A megyében is, illetőleg Békéscsabán is a vagyon elleni bűncselekmények száma csökkent. Ez köszönhető nyilvánvalóan a bűnüldöző munkának, a közterületi jelenlét fokozásának, illetőleg a megelőzési tevékenységnek, többek között a Házhoz Megyünk Programnak is” – tette hozzá Dr. Bede Sándor r. ezredes.

A rendőrség tájékoztató kampánya július végéig tartott. A tavaly ősszel indult programban a rendőrség munkatársai országszerte rendszeresen megjelentek a városok forgalmasabb területein, ahol információs pontokon hívták fel a lakosság figyelmét azokra az óvintézkedésekre, amiket ki-ki megtehet a vagyonbiztonsága érdekében.

Az egyik ilyen lehetőség a BikeSafe, ami segítségével könnyebben megtalálhatók az esetleg ellopott kerékpárok, amelyről korábban itt írtunk. A tapasztalatok azt mutatják, a rendszer egyre népszerűbbé válik a biciklisek körében. Ez voltaképpen egy adatbázis, amibe többek között a bicikli gyártási számait, fényképét és a tulajdonos adatait töltik fel, így egyszerűbbé válik az azonosítás – mondta el Telekné Furák Mónika r. alezredes, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának osztályvezetője.

A pozitív tapasztalatok alapján a rendőrség úgy döntött, folytatja a Házhoz Megyünk Programot. Szeptemberben, az iskolakezdés után elsősorban a diákokat, és a munkahelyeket szólítják majd meg a különböző vagyonvédelmi tudnivalókkal.

FEL