A biztosítottak, így például a munkavállalók, vállalkozók, őstermelők a társadalombiztosítás keretében valamennyi tb ellátásra jogosultságot szerezhetnek. A jogosultak a táppénz, baleseti ellátás, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, vagy öregségi nyugdíj mellett természetesen az egészségügyi szolgáltatást is igénybe vehetik.
A nyugdíjasok, megváltozott munkaképességű személyek, kiskorúak, tanulók, nappali tagozatos főiskolások, egyetemisták és más nyilvántartásba bejelentett személyek szintén jogosultak az egészségbiztosítás által finanszírozott egészségügyi ellátásokra.
Abban az esetben, ha megszűnik a munkaviszony, vagy a tanuló, hallgató diákigazolványa már nem érvényes, akkor az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság is érvényét veszti. Ha az érintett arra más jogcímen, például társadalombiztosítási ellátásban, rehabilitációs ellátásban részesülőként, szociálisan rászorultként nem szerez jogot, havonta 8 400 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie.
Ha a felhalmozott egészségügyi szolgáltatási járuléktartozás meghaladja a járulék összegének hatszorosát, akkor érvénytelenné válik a TAJ szám. Ez azt jelenti, hogy az egészségügyi szolgáltatás a továbbiakban térítésmentesen nem vehető igénybe és a tartozást is rendezni kell.
Fontos tudni, hogy a külföldön munkát vállalóknak biztosításuk létrejöttét és annak megszűnését 15 napon belül be kell jelenteniük a kormányhivatalhoz.
A bejelentés alapján az EGT tagállamaiban, Svájcban, nemzetközi szervezetnél, vagy egyezményes államban (például Szerbia, Montenegró, India, Japán) foglalkoztatottak Magyarországon mentesülnek a járulékfizetési kötelezettség alól.
Dávid Ferenc főosztályvezető
Békés Megyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály