A Szeghalmi Járási Ügyészség a bűncselekmény elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette miatt emelt vádat egy 48 éves többszörösen büntetett előéletű, visszaesőnek minősülő füzesgyarmati férfi ellen, aki egy idős asszony megtévesztésével megszerezte annak házát. A terheltnek egy további csalás bűntette miatt is felelnie kell, amelynek elkövetésében a 23 éves fia is részt vett társtettesként, így ő is most állt bíróság elé – írja közleményében a Békés Megyei Főügyészség.
A 48 éves férfi, aki a vádbeli időszakban nem dolgozott és a vádirat szerint kerülte a munkát, 2016 őszén ismerkedett meg egy 64 éves füzesgyarmati asszonnyal, aki egészségi állapota miatt addigi otthona helyett másikat keresett magának. A férfi arra vette rá az asszonyt, hogy ajándékozza fiának a házát, és majd megkapja családja ingatlanát. Az egyoldalú ajándékozási szerződés, amelyben a sértett a 23 éves férfinak ajándékozza a mintegy 1,6 millió forint értékű ingatlan tulajdonjogát, meg is köttetett, ám a sértett a csereingatlan tulajdonjogát sem akkor, sem a később nem kapta meg.
A felajánlott csereház ugyanis a 48 éves terhelt lányának tulajdona volt és jelzálog miatt elidegenítési és terhelési tilalom alatt állt. Az ajándékozási szerződés aláírása után az asszony odaköltözött ugyan a csereként felajánlott ingatlanba, ahol a 23 éves terhelt is lakott a családjával, de úgy bántak az idős nővel (pl. az ágyán aludtak), hogy a sértett elmenekült onnan. A 48 éves terhelt a szerződés megkötése után azt állította a sértettnek, hogy a „cserével” érintett ingatlanok nem azonos értékűek, ezért a sértett még tartozik neki és családjának, amit áruvásárlási hitelek felvételével elintézhetnek. Ennek érdekében 2016 novemberében a sértett egy szeghalmi műszaki áruházban két alkalommal összesen közel 550 ezer forint értékben vett fel áruvásárlási hitelt különböző műszaki cikkek, háztartási gépek megvásárlásához, amelyeket a terheltek családja választott ki és az ő használatukba is kerültek. A sértett részére okozott 2,2 millió forint kár nem térült meg.
2018 júniusában a 23 éves férfi adásvételi előszerződést kötött az előzőek szerint ingyenesen megszerzett sértetti ingatlanra egy másik asszonnyal, akivel abban egyeztek meg, hogy az ingatlan 1,9 millió forint vételárát úgy törleszti, hogy a szerződéskötéskor 300 ezer forintot átad, a további részleteket pedig havi 50 ezer forintos részletben fizeti. Időközben, 2019 márciusában a bíróság az előbbi bűncselekménnyel összefüggésben zár alá vette az ingatlant, ezt azonban a két terhelt eltitkolta a vevő elől, és hagyták, hogy az adásvétel reményében tovább fizesse a vételár részleteket; a részére 400 ezer forint kárt okoztak, amely szintén nem térült meg.
A Szeghalmi Járásbíróság a 48 éves férfit 2 rendbeli folytatólagosan elkövetett csalás bűntette miatt halmazati büntetésül 3 év börtönbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte, míg fiával szemben 300 ezer forint pénzbüntetést szabott ki. Kötelezte ezen felül őket a sértettek kárának megtérítésére, illetőleg az eljárás során felmerült közel 500 ezer forint bűnügyi költség megfizetésére. Az ítélet nem jogerős, mert a terheltek és védőik fellebbezést jelentettek be ellene.