Gyurgyalag, szalakóta, batla: Méhes Miklós a helyi madarakról

2020. augusztus 2. 15:10 | Csiffáry Zsuzsanna

Békés megyében számos madárfaj tarkítja a környezetet, ám kevés szó esik róluk. Sokkal többen vannak, mint gondolnánk. Méhes Miklós fotográfus egyike azoknak, akik a Körösök völgyének ékeit igyekszik lencsevégre kapni, óvni és védeni a természet adta ajándékokat. A beszélgetésünkben többek között elmondja az általa felfedezett fajokat.

Méhes Miklós szenvedélyes madár-, illetve természetfotós, aki egy barátja javaslatára vette fel a kapcsolatot Balog Lajos természetfotóssal, és barátság alakult ki közöttük. Majd megismerkedett Motkó Bélával, aki a Körös-Maros Nemzeti Park biharugrai körzetében dolgozott. Ő tanította meg neki, hogyan kell szemlélni a természetet, ezen belül a madárvilágot. Elmondása alapján ő maga sem gondolta, hogy mennyi madárfajta él megyénkben.  Beszélgetésünkben régi ismeretségünk okán tegeződünk.

 

 

Az említett személyeken kívül ki volt még nagy hatással rád a fotográfiában?

– Egyre igényesebb lettem a fotózásban, így beiratkoztam a Márvány Fotóklub szervezésében induló fotóstanfolyamra. A klub tagjai megismertették velem a fotográfia alapjait, de az igazi fotóstudományt a nagyváradi Varadium Fotóklub vezetőjétől Ovi D. Poptól, valamint rengeteg  gyakorlással sajátítottam el.

 

– Van-e más témád, hobbid a madarakon kívül?

– Kedvenc témám a népzene és néptánc, a hangszerkészítés és az utcai élet. Ez természetesen kiegészült a természetfotózással is. Tagja vagyok a békéscsabai Márvány Fotóklubnak, a nagyváradi Varadium Fotóklubnak, a Csabai Kolbászklubnak, ahol elnökségi tagként tevékenykedem, és a pusztaottlakai Purdi Mihány Magyar-Román Kulturlis Egyesületnek. Mindig nálam van a fényképezőgépem, így a klub érdekes pillanatait is mindig lencsevégre kapom.

 

– Megyénkben milyen madarak érdekelnek, van-e esetleg kedvenced?

– Kedvenc madaraim a corvus család tagjai, mint a csóka, varjú vagy a holló. A szalakóták és a gyurgyalagok érdekelnek leginkább, de hálátlan lennék, ha bármelyik madarat előrébb vagy hátrább sorolnám, hiszen ott vannak a parti- és vízivilág csodái, a ragadozó- és énekes madaraink, de sorolhatnám még... Minden madarunk gyönyörű látvány a házi verébtől a szalakótáig. Ők egy biológiai láncolat, egy virtuális szerszámosláda, és a mi környezetünk egészségéért dolgoznak önzetlenül. Ezért kell szeretni és védeni őket! Óriási szerencsénk van, hogy itt, a Körösök-völgyében, a Körös-Maros Nemzeti Park területén és a Sárrét szomszédságában a madárfotósoknak ilyen fajgazdagság kínálkozik. Természetesen megvan a következő "bakancslistás madár", ami számomra a batla. Most ennek a madárnak a fotózásán dolgozom. Megyénkben Csárdaszállás környékén található 21 példány, itt töltik a nyarat. Bizakodom a sikerben.

 

– Mit gondolsz, mennyire ismerik az emberek a megye madarait?

– Azt kell mondjam, hogy alapvetően nem is ismerjük a madárvilágunkat. Nem vagyunk tisztában a vidék gazdag madárvilágával. Az, hogy nekem is felnyílt a szemem a vidék e kincseire, azt Balog Lajosnak, Motkó Bélának és Mülek Lászlónak köszönhetem!

 

Galéria

Vissza
Előre

További programok »

Itthon

Lázár János: Ki kell aknáznunk Békés vármegye növekedési potenciálját

Gazdasági évnyitót tartott a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara a gyulai Almásy-kastélyban. Az eseményen Lázár János építési és közlekedési miniszter, valamint Cseke Attila Románia fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős minisztere pódiumbeszélgetésen értékelték az országok saját, és az egymással folytatott gazdasági, beruházási tevékenységét.
2025. április 15. 17:38