Gyász és emlékezés: 100 éve állítottak emlékművet a 101-eseknek

2023. augusztus 3. 11:25 | Vári Bianka

Pontosan 100 éve állítottak emléktáblát a 101-es gyalogezred tiszteletére Békéscsaba központjában. A centenárium alkalmából szakmai konferenciát és koszorúzást szervezett a Békés Megyei Könyvtár és a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület.

Az első világháborút követően országszerte sorra emlékműveket, obeliszkeket, szobrokat állítottak a háborúban elhunyt, eltűnt, vagy hadifogságba hurcolt katonák tiszteletére. Hazánkban először Békéscsabán, 1923. augusztus 2-án állítottak emlékművet a hősöknek. Erre emlékezve emlékkonferenciát tartottak a Békés Megyei Könyvtárban.

Az eseményt Lipták József alezredes, a Magyar Honvédség 4. Területvédelmi Ezred 101. Területvédelmi Zászlóalj zászlóaljparancsnoka nyitotta meg. Köszöntő gondolataiban megemlékezett arról, hogy a 101-es gyalogezredben szolgálatot teljesítők közül sokan elhunytak a „nagy háborúban”, a többiek pedig 52 havi frontszolgálat után tértek haza.

– Nekik, illetve Magyarország lakosságának az emlékezés és a gyász maradt. Az emlékezésből erőt merítettek, ez pedig egy olyan akaratot hozott a felszínre, amely emlékművek létrejöttét produkálta. Békés megye 75 településéből 73-ban van világháborús emlékmű – mondta az alezredes.

Hozzátette: az ilyen események beavatnak a történelem rejtelmeibe, a megismerés által pedig méltóak lehetünk ük-, déd- és szépapáink hagyományaihoz.

 

Galéria

 

A szakmai konferencia előadásokkal folytatódott. Először Siposné Prof. dr. Kecskeméthy Klára nyugalmazott ezredes beszélt arról, mennyire fontos a hősök tisztelete, illetve a Hősök Napi megemlékezés.

– Milyen csalfa is az emlékezet, cserbenhagy bennünket! A mindennapi rohanásban a gondok során elfoglaltságunkban még arra sincs időnk, hogy megálljunk, és emlékezzünk. Ezért a mai nap különleges számomra és az önök számára is, hiszen lehetőségünk van arra, hogy megálljunk, tisztelegjünk a hősi halottaink előtt, lélekben újratemessük szeretteinket. Talán nincs olyan család Magyarországon, amely ne veszített volna el egy apát, egy fiút, egy fivért a nemzetpróbáló háborúban – fogalmazott.

Erre a napra a szervezők egy kiállítást is összeállítottak a könyvtárban, amely ezen a héten még megtekinthető.

– Láthatók tábori képeslapok, melyek a 101-esekhez kapcsolódnak, családi visszaemlékezések is olvashatók, egy-egy 101-es honvédnak az életrajzát is tanulmányozhatják az érdeklődők. Nem hiányozhatnak a könyvek sem: kihelyeztük azokat a köteteinket, amelyek valamilyen szempontból kapcsolódnak a 101-esekhez vagy az első világháborúhoz – erről már a könyvtár igazgatója, Juhász Zoltán beszélt.

A nap zárásaként a résztvevők együtt sétáltak át a könyvtárból a Szabadság térre, ahol koszorúk elhelyezésével és mécsesek meggyújtásával rótták le tiszteletüket az első világháború hősei előtt, a 101-es emlékműnél.

További programok »

FEL