– A szerdai kormányülés egyik központi témája a 2024-es költségvetés volt, amelyet – a háború okán is – sok nehézség közepette kell megtervezni. A kormány fenntartja azt a jó gyakorlatát, hogy a költségvetést az Országgyűlés fogadja el a tavaszi ülésszakban, hiszen ez kiszámíthatóságot teremt, amely elengedhetetlen szempont a gazdaság minden szereplője számára – kezdte tájékoztatóját Gulyás Gergely. A Miniszterelenökséget vezető miniszter elmondta: a jövő évi költségvetés tervezetét május 30-án nyújtja be a kormány az Országgyűlés számára, hogy az június végén megszavazható legyen.
A miniszter ismertette, továbbra is a családok, a munkahelyek és a nyugdíjak megvédése a szűk keresztmetszet. Mivel számítani lehet a háború elhúzódására, ezért kiemelten fontos, hogy megvédjék a kitűzött célokat, melyek között a hiány és az államadósság csökkentése is szerepel.
– Az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók miatt sokat szűkült a költségvetés mozgástere, illetve idomulnia is kellett a körülményekhez. A honvédségre lényegesen többet kell fordítanunk, egészen pontosan a GDP 2 százalékát – fogalmazott Gulyás Gergely.
A miniszter kiemelte, továbbra is az azonnali tűzszünetet és a béketárgyalások megkezdését sürgetik. Mint mondta, a pápa magyarországi látogatási is megerősítette ezt az álláspontot.
– A lehető legerősebb morális támogatást kapta meg a magyar álláspont. Mi is támogatni fogjuk a Vatikán béketervét – tette hozzá.
A tárcavezető a kamatstopokkal kapcsolatban fontos döntést jelentett be.
– A 2022. januárja óta élő lakossági, és a 2022 novembere óta műküdő, a kis- és középvállalkozásokat érintő kamatstopot ismét meghosszabbítja a kormány, lévén, hogy a legutóbbi hosszabbítás június 30-án lejár. A magas kamatokkal szemben jeleneg is több mint 300 ezer családot, valamint 60 ezer kis- és középvállalkozást védünk – ismertette a miniszter, aki hozzátette: a kamatstop intézményén az infláció és a jegybanki kamat mértéke miatt nem változtatnak. A kamatstop kivezetéséhez 1 számjegyű inflációra van szükség, ennek elérése szintén a kormány célkitűzései között szerepel.
Gulyás Gergely az Országgyűlés múlt heti döntéséről is tájékoztatott: 86 százalékos támogatás és 15 százalékos tartózkodás mellett megszavazták az igazságügyi törvény módosítását.
– Néhány héten belül tehát minden szempontnak meg fogunk felelni, amely a kohéziós összegek folyósítását érinti. Ez tehát nem a helyreállítási alapra, hanem a hétéves költségvetés nem rögzített részeire vonatkozik. Magyarország mindent megtett annak érdekében, hogy az uniós források megnyíljanak – zárta tájékoztatóját a miniszter.