Globális kínálati hiány fenyegeti egész Európa kereskedelmét

2021. december 15. 08:00 | behir.hu

Az európai állampolgárok csaknem 90 százaléka fontosnak gondolja, hogy országuk ne szoruljon rá más államokra víz, energia, termőföld, élelmiszer esetében, derült ki a Klímapolitikai Intézet és a Századvég több tucat európai országot érintő kutatásából.

– A koronavírus-járvány bizonyította, hogy a természeti katasztrófák és a járványok nemcsak közegészségügyi, hanem gazdasági és társadalmi krízishelyzetet is okozhatnak. A termelés, illetve a szabad mozgás és árukereskedelem korlátozásával az országok gazdasági teljesítménye visszaesett, a hosszabb ellátási láncok egy része összeomlott a világban – olvasható a kutatóintézetek jelentésében. Mint írták, a pandémia miatt a külső kereslet kielégítése helyett az államok belső igényeik kiszolgálására helyezték át a hangsúlyt.

A kutatóintézetek szerint a járványhelyzet miatt energia-, nyersanyag- áruhiány fenyegeti a világ és Európa gazdaságát.

– Szűkös a kínálat többek között fából, acélból, magnéziumból, szilíciumból, de energiahordozókból (villamos energia, fosszilis energiahordozók), illetve késztermékekből (chip, autó) is – olvasható. A kutatók a kínálat fokozatos csökkenésével egyre fontosabbá válik az önellátás és a szuverenitás.

Forrás: MTI

További programok »

FEL