A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a fülemülék tavaszi vonulásához alkalmazkodva több mint egy évtizede hirdeti meg „Fülemülék éjszakája” programsorozatát, mely április végétől május végéig tart. A rendezvényhelyszíneken nemcsak hallani, de gyakran kézben is látni lehet a fülemüléket, ugyanis sok helyen madárgyűrűzés is zajlik.
– Minden évben valamelyik hó közepén pénteken megszervezzük a fülemülék éjszakáját. Ennek a madárnak hallgatjuk meg a hangját és ezeket a madarakat gyűrűzzük meg – mondta el a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tagja.
Vasas András hozzátette, hogy kirakott néhány befogó hálót, ezek segítségével a madarat el lehet kapni és meg lehet gyűrűzni. Erre azért van szükség, mert így nyomon lehet követni egy-egy faj vonulását.
Ez a verébméretű, egyszínű barnás felsőtestű, vöröses farkú madár nemcsak kilométernyi távolságra is elhallatszó hangereje és énekének változatossága miatt híres, de az is különleges benne, hogy a hímek éjszaka is énekelnek.
Az egyik résztvevő elmondta, hogy őt már régebb óta érdekli a természet és a madarak fotózása. Most is azért jött el az eseményre, hátha lát egy-két érdekességet.
– Elsősorban azért jöttem el mert a hobbim a természetfotózás, ezen belül inkább a madarak. Megfelelő programnak találtam, hogy fejlesszem magam, megismerjem jobban a madarat. Érdeklődési kör, abszolút – fogalmazott Bere Gyula Békéscsabáról.
A faj hosszútávú vonuló, a telet Afrika Szaharától délre húzódó területein tölti. Az első madarak már április első felében, a többség azonban április végén és május elején érkezik Magyarországra, és a hímek szinte azonnal énekelni is kezdenek.
A szép számban megjelent érdeklődők megnézhették a madár kiszabadítását a hálóból, valamint megreptethették a madarakat.