Délután kettőre érkezett Claire Legras a gyulai városházára, ahol a díszteremben Görgényi Ernő tartott számára egy rögtönzött áttekintést a település történetéről. Ezután a francia nagykövet és a polgármester négyszemközt tárgyalt a városvezető irodájában, majd ezt követően közös sajtótájékoztatót tartottak.
Franciaország magyarországi nagykövete először az Almásy-kastélyban tett látogatásáról mesélt, ahol megtekintette a Munkácsy-kiállítást, megemlítvén, hogy a híres festő egykoron Franciaországban tanult. Claire Legras elmondta, hogy a két ország között hagyományosan jók a gazdasági kapcsolatok, amely együttműködés már 30 évre nyúlik vissza. Emlékeztetett, hogy a kommunizmus bukása után 430 francia vállalat gondolta úgy, hogy a régióban fektet be, így például az elektronikai, a gyógyszer- és az építőipar területén, vagy a bank és biztosítási szektorban. Leszögezte, hogy a kétoldalú kapcsolatok különösen jók és virágzóak, melyeket az Airbus itteni gyára is tovább fejlesztett, hiszen a francia és a magyar kormány elkötelezett a védelmi ipar felfuttatása iránt, emellett van néhány közös pont a két ország védelempolitikájában is.
– Mint tudják, az Airbus egy olyan vállalat, amelynek civil és katonai divíziója is van, azáltal pedig, hogy a cég Gyulát választotta, egy olyan döntést hozott, amely az egész világra hatással van. A magas hozzáadott értéket képviselő gyár beruházását valószínűleg számos befektetés és fejlesztés követi majd, hiszen Franciaország Magyarországon az ötödik legnagyobb befektető – nyilatkozta.
Gyula polgármestere arról beszélt, hogy három francia hátterű cég telepedett meg eddig a városban: az első az ugyan luxemburgi székhelyű, de Franciaországban alapított Eurofins élelmiszeripari vállalat volt, amely a Foodanalytica Kft. felvásárlásával lépett be 10 évvel ezelőtt a település gazdasági életébe. Görgény Ernő kiemelte, ők már több mint száz embert foglalkoztatnak Gyulán. Majd jött az Airbus 2022-ben, amit tavaly a helikopter-alkatrészgyár melletti Satys cég felületkezelő üzemének megnyitása követett. Hangsúlyozta: a nagykövet arról számolt be, hogy az Airbusnál dolgozó francia munkavállalók otthonosan érzik magukat Gyulán, többen a szabadságukat is a városban töltötték. Hozzátette: a gazdasági kapcsolatok erősítése mellett cél a kulturális együttműködés kiterjesztése is.
– Az önkormányzat elkötelezett a francia kultúrával és a francia nyelv oktatásával kapcsolatos erőfeszítések támogatásában, ezt nemcsak gazdasági, de kulturális és politikai szempontból is kívánatosnak tartom, így a nagykövet, a nagykövetség, a Francia Intézet szintén számíthat az együttműködésünkre – jegyezte meg.
Mint elhangzott: a francia oktatás fejlesztése a nagykövet számára is kiemelten fontos ügy, ezért a városházi találkozó után rögtön a gyulai Erkel Ferenc Gimnáziumba látogatott, ahol a francia nyelvoktatásnak hosszú évekre visszanyúló hagyománya van.