Hétfő óta nem hajlandók ételt magukhoz venni a békéscsabai menekülttáborban őrzött menedékkérők. Így tiltakoznak az ellen, hogy a magyar hatóságok fogva tartják őket. Követeléseiket a sajtóhoz is eljuttatták, ebben azt írják, ők nem bűnözők, egyszerűen csak szeretnének Európa felé tovább menni.
Alighogy megérkeznek az újságírók a békéscsabai befogadó központhoz, és előkerülnek a kamerák, megjelennek az ablakokban a menekültügyi őrizetben lévők. Transzparenseket lógatnak, és segítségért kiáltoznak. A lepedőkre többek között azt írták: ők nem bűnözők, nem terroristák, hanem menekültek.
Szeretnének tovább menni Európa más országai felé. Fogva tartásuk ellen tiltakozó akciót indítottak, követeléseiket pedig szószólójuk pontokba szedve tette közzé az interneten. A sajtóhoz is eljuttatott szövegben egyebek mellett arra panaszkodnak, hogy többségük testi és lelki betegségben szenved, és ahogy fogalmaznak, némelyek már az öngyilkosság gondolatáig jutottak.
Jelenleg 102 fő van a Menekültügyi Őrzött Befogadó Központban. Közülük 94-en hétfőn éhségsztrájkba is kezdtek, hogy így adjanak hangsúlyt a követeléseiknek. Azt szeretnék elérni, hogy a nemzetközi sajtó is felfigyeljen rájuk, és elérjék, hogy a magyar hatóságok szabadon engedjék őket.
A Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal tájékoztatása szerint a hétfőn kezdett éhségsztrájkot kedden 80 fő folytatta. Mint írták, a résztvevők fizikai állapota megfelelő, azonban az őrzött központ által biztosított étkezésen továbbra sem vesznek részt. A közlemény kiemeli, hogy megerősítették az egészségügyi szolgálatot, továbbá a szociális munkások és fegyveres biztonsági őrök is fokozottan figyelnek az éhségsztrájkban résztvevőkre, esetleges rosszullét esetén pedig értesítik az ott lévő egészségügyi szolgálatot.
A tiltakozók elmondásuk szerint már fél éve várakoznak Békéscsabán, és nem értik, miért nem mehetnek tovább. A hivatalos közlés szerint többségük dublini eljárása van folyamatban, mert jogszerűtlenül elhagyták azt az uniós országot, ahol korábban benyújtották menedékjogi kérelmüket. Az eljárás jogszabályban rögzített határideje 60 nap. A menekültügyi őrizet 72 órára rendelhető el, ezt követően az őrizeti időt a bíróság alkalmanként 60 nappal, maximum 6 hónapra hosszabbíthatja meg.