Fitness tévhitek – beszélgetés Rakonczás Péter Márk személyi edzővel

2021. október 6. 15:17 | Szász Borisz

Lassan már napról napra hallunk újabbnál újabb fitness híreket, legyen az diétával vagy edzéssel kapcsolatos. A nagy információ kavalkádban kinek vagy minek hihetünk? Rakonczás Péter Márkkal, magyar- és világbajnok junior testépítővel beszélgettem. (Tegeződtünk.)

– Tudható, hogy a Testnevelési Egyetemen végeztél.

– Így van, ott végeztem egy 2 éves edzői képzésen. Úgy gondolom, hogy ott lehet a legjobban elsajátítani ennek a szakmának az alapjait.

 

– Mivel foglalkozol a hétköznapokban?

– 1 éve költöztem fel Budapestre, addig Békéscsabán dolgoztam, mint személyi edző. Tavaly óta már Pesten építem a karrieremet. Újbudán dolgozom a Chili Fitness 5-ben, az egész napot kitölti a munkám és a mostani versenyfelkészülésem.

 

– Hogyan készülsz a versenyszezonra?

– Ez egy egész évet magába foglal, nem csak magát a versenyt megelőző utolsó diétás időszakot. Sok év kemény munkája az, amit ott megmutatunk. Évről évre keményebben kell dolgozni, hogy minél feljebb kerüljünk a ranglétrán. Ez számomra egy harc, amiben muszáj győzedelmeskednem. Egy alapozó, tömegelő időszakkal kezdődik, aztán kezdjük a formába hozás időszakát. Ez nekem olyan 20-22 hétbe telik, mindig korábban kezdek diétázni, hogy legyen időm fejben maximálisan átváltani és ne kelljen drasztikusabban kezdeni ezt az időszakot. Jelenleg van napi egy súlyzós és egy kardió edzésem, ami összesen körülbelül 2-3 órát szokott igénybe venni napi szinten.

 

– Mit vársz ettől a szezontól? Kimondottan egy versenyre készülsz vagy esetleg másra is?

– Mindig többre készülök. Ugye két szezon van, az egyik a tavaszi, a másik pedig az őszi. Én mindig őszre készülök, tavaszra alapozok. Öt versenyem lesz, mindegyik között két hét. Idén és jövőre is junior versenyző vagyok, ami azt jelenti, hogy a maximum 24 évesekkel fogom megmérettetni magam, természetesen indulhatnék felnőttben is, de maximálisan ki szeretném használni azt az előnyömet, hogy 22 éves vagyok. Nyilván nyerni megyek minden versenyre. A legjobbat szeretném kihozni, sőt, a legjobbat hozom ki magamból! Amire ez elég, azt akarom elérni!

 

Most pedig következzen öt állítás, és arra kérlek, hogy fejtsd ki róluk a véleményedet!

1) "Eddz minél többet hasra és akkor kockahasad lesz!"

– A hasizom erősítő gyakorlatok, ahogy a neve is mutatja, magát az izomzatot fogja fejleszteni. Ha valakinek adott mennyiségű felesleg van a hasi tájékon, azt nem különböző has gyakorlatokkal lehet korrigálni, hanem megfelelően beállított fogyókúrával. Természetesen attól függetlenül kell végezzünk ilyen gyakorlatokat, viszont az első lépés a kockahas felé a pontosan beállított étrend.

 

2) "A fehérjepor csodaszer."

– A különböző fehérjeporok, aminosavak, mind táplálékiegészítők. Ahogy a neve is mutatja, ezek csak kiegészítők, viszont nagyon jól bele lehet építeni egy étrendbe ezeket és fel is dobja azt! A fehérje egy létfontosságú tápanyag, nemcsak a vázizmok hasznosítják, hanem az egész szervezet. Ha valaki elhatározza magát és javítani akar a fizikumán, izmosodni szeretne ezek a kiegészítők tökéletesek arra, hogy gyorsan és egyszerűen növeljék a napi fehérjebevitelt. Nagyrészt a szilárd tápanyagra támaszkodjunk és kiegészítő jelleggel fogyasszuk a táplálékiegészítőket!

 

3) "Sokszor kell kevesebbet enni."

– Ez általában személyre szabva szokott eldőlni, kinek hogyan kényelmesebb, hogy tudja megoldani esetleg munka szempontjából, de nagy részben függ az edzés vagy edzések időpontjától! A fogyást vagy hízást a napi kalóriabevitel fogja meghatározni, tehát nem az, hogy ki hányszor eszik. Ez teljesen egyénfüggő. Érdemes minden étkezésnél fogyasztani fehérjét, mivel ezek a tápanyagok nem raktározódnak. A szénhidrátot érdemes az edzés időpontjára időzíteni, elosztása szintén egyén és célfüggő lehet.

 

4) "Mellőzni kell az étkezést este 6 után."

– Az előző kérdésben már beszéltem arról, hogy a napi kalóriabevitel fogja befolyásolni azt, hogy fogyunk, hízunk vagy szinten tartunk. Ez az egyik legnagyobb tévhit, hogy este 6 után nem szabad enni. Lehet, sőt kell is! Főleg, ha este szoktunk lejárni edzeni, akkor nem is kérdés, hogy szükséges-e enni.

 

5) "Minél többet edzel, annál jobb lesz."

– Úgy gondolom az edzésmunka nagy mumus az embereknél. Sokan nem tudják, mit jelent igazán keményen edzeni, viszont a "túledzés" valóban létezik. Két fajtája lehet: Basedowoid vagy addisinoid. Az előbbinél jellemző a mozgáskedvetlenség, tartós alvás, testsúlyveszteség, indokolatlan fogyás, a pajzsimirigy-túlműködés tünetei. Ez úgymond egy kedvezőbb forma, pár hétig tart csupán és csökkent edzésmunkával, illetve aktív pihenéssel helyrehozható. Az utóbbi már egy előrehaladott stádium, itt a regenerációs szakasz is jóval hosszabb lesz, hetek akár hónapokat is igénybe vehet, mire a sportoló ismét maximális teljesítményt tud nyújtani. Ennek hasonlóak a tünetei, rendkívüli fáradékonyság, alvászavar, elégtelen szintű mozgáskoordináció, bradikardia, csökkent mellékvese funkció. Többféle regenerációs lehetőség van ezek kezelésére, gyakran elég lehet környezetváltozás, olyan mozgásformák végzése, amelyek eltérnek az eddigi végzett sporttól. Gondolok itt arra, ha például egy testépítő elmegy kerékpározni a szabadba. Ezt nevezzük aktív pihenésnek. A passzív pihenés pedig az alvást jelenti.

További programok »

FEL