Átverések az online piactereken
Az online kereskedelem térnyerésével egyre több a magyar és külföldi webáruház. Nehéz megbízható cégek kiszűrése, vevőként könnyen találkozhat azzal, hogy egy cég egy ismert webáruházhoz hasonló webcím alatt hirdeti a termékeit. A választott terméket kosárba rakja és fizet az online fizetési felületen keresztül. A számláról levonják az összeget, de a termék sosem érkezik meg.
Emailes csalások és adathalászat
Az internetes csalók másik módszere, hogy emailben vagy üzenetküldő appon, például Viberen vagy WhatsAppon keresztül keresik meg egy ön által ismert cég vagy pénzintézet nevében. Az ilyen üzenetek gyakran sürgető jellegűek, nyereményjátékot hirdetnek, vagy büntetéssel fenyegetnek. Az is előfordulhat, hogy csak adategyeztetést kérnek, vagy hamis kiberbiztonsági problémára hivatkozva próbálják megszerezni az adatainkat.
Sokszor nem az emailben található linkek, hanem az email csatolmánya jelenti a veszélyt. Ha megnyitja a csatolmányt, egy adathalász program letöltése indul el. Az is előfordulhat, hogy a csalók egy vírusirtó-szoftvernek hazudott program telepítésére buzdítanak emailben. Azonban ez szintén egy adathalász szoftvert rejt, amelynek letöltésével hozzáférést adhat a csalóknak az adataihoz. Megeshet, hogy sms-ben vagy üzenetküldő appon keresztül kap ismeretlen számról üzenetet. Ezek a leggyakrabban csomagküldő szolgáltatók nevében érkeznek, ám szintén egy adathalász oldalra irányítják.
Bankkártyás csalások
Előfordulhat, hogy nem a jelszavát vagy a banki belépéshez szükséges adatokat akarják megszerezni a csalók, hanem a bankkártya adataira utaznak. A leggyakrabban szintén emailben vagy üzenetküldő appban keresnek meg, és egy rendezetlen számla kiegyenlítését kérik egy ön által igénybe vett szolgáltatásért vagy termékért. Az emailben található gombok vagy linkek pedig egy fizetési felületre hasonlító oldalra irányítanak. Ezek azonban egy adathalász weboldalt rejthetnek, amellyel az internetes csalók megszerezhetik a kártyaadatainkat.