Fejezetek Békéscsaba történetéből: A „koronás” Wargha Békés vármegyében

2020. december 19. 11:24 | behir.hu

A szabadságharc izgalmas fejezete volt a Szent Korona és a koronázási jelvények elrejtése az Al-Duna vidékén. Amit Szemere Bertalan és még 3 másik személy véghezvitt, az 4 évig titokban maradt, akkor egy rendőrségi informátor, Wargha István juttatta nyomra a hatóságokat.

A koronázási ékszereket tartalmazó nagy ládát többször mozgatták 1848/49-ben a hadi helyzettől függően. Amikor 1849 júliusának közepén újból ki kellett üríteni a fővárost, Szemere miniszterelnök volt az egyetlen, akit foglalkoztatott az ékszerek jövőbeni sorsa. Végül társaival együtt 1849. augusztus 20-án (vagy 22-én) elrejtették és mindannyian emigráltak.

A koronához nyomot szerző Wargha István kalandos életpályát futott be. A pécskai születésű férfi 1838–44 között a tolnai kisdedóvó oktatókat képző intézet igazgatója volt (az ország első ilyen intézményének első vezetője), több pedagógiai témájú alapmunka szerzője, 1840-ben az MTA levelező tagja.

1844-től volt Kossuth bizalmasa, 1848-ban Bécsben kapott minisztériumi állást, de az ottani októberi forradalomban is részt vett. Ezért ítélték börtönre, szabadulása után viszont munkára volt szüksége, de sehol sem alkalmazták. Ekkor ajánlotta fel a rendőrségnek szolgálatait, lett besúgó, és a valószínűleg magától Kossuthtól kapott információk segítségével juttatta nyomra a hatóságokat.

1919-ig senki sem tudta, hogy mi volt ebben a szerepe. Nagyváradra költözött, ott is halt meg 1876-ban. Eszter nevű leánya a békési születésű Asztalos István uradalmi ügyvéddel kötött házasságot és oda is költöztek. Wargha István látogatta őket rendszeresen, többször átutazott Csabán, a családi legendárium szerint településünket „nagy tót városnak” nevezte. Asztalos István egyébként Békés első polgármestere lett 1848-ban, 1867-től 1883-ban bekövetkezett haláláig a békési járás főszolgabírája volt, Békésen utca viseli a nevét, családi házuk ma is áll.

Wargha Eszter leánya és Wargha István unokája, Asztalos Hedvig Pfeiffer István gazdasági tanácsoshoz, gróf Wenckheim Krisztina békési uradalmának gazdatisztjéhez, a Békésvármegyei Gazdasági Egylet titkárához (1901-től) ment feleségül, az ő fia 1937-ben Csaba városgazdai állását pályázta meg sikeresen. 1906-ban építették családi házukat a Haan Lajos utca 10. sz. alatt, és Eszter 1925-ben itt hunyt el Békéscsabán. Az épületet 1986 tavaszán lebontották, a helyére épült a Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium.

Szalay Ágnes

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL