Fazekas: A magyar mezőgazdaság hétéves tevékenysége történelmi teljesítmény

2017. szeptember 20. 08:08 | behir.hu

Történelmi teljesítménynek nevezte a magyar mezőgazdaság elmúlt hétéves eredményét a földművelésügyi miniszter kedden, Budapesten az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárhoz (OMÉK) kapcsolódó szakmai nap megnyitóján – számolt be az MTI.

Fazekas Sándor hangsúlyozta, hogy az agráriumban a legfontosabb feladat az uniós felzárkózás volt, és felidézte, az ágazat kibocsátása másfélszeresére nőtt hét év alatt, az export pedig 37 százalékkal emelkedett. A mezőgazdaság a nemzeti össztermékben (GDP) is növelte részarányát, miközben egy gyors iparfejlesztés is zajlik.

Az ágazatban a foglalkoztatás is nőtt, 50 ezer új munkahely jött létre, miközben a technikai színvonal is korszerűbb lett. A továbblépés lehetőségét Magyarország élelmiszergazdasági koncepciója is biztosítja - tette hozzá Fazekas Sándor.

A kormány agrárprogramja szerint a feldolgozottsági szintet növelni kell az ágazatban; disztribúciós központtá kell válnia az országnak, még több minőségi terméket kell előállítani - ismertette. A célok teljesítéséhez modern, innovatív eszközöket, módszereket kell alkalmazni - mondta, és idesorolta a digitalizációt, a kockázatkezelési lehetőségeket, a korszerű üzemszervezési eszközöket.

Fazekas Sándor szavai szerint nagyon erős akarat kell a boldoguláshoz a mezőgazdaságban, rengeteg kihívással kell szembenézni az ágazatban. De a nehézségek leküzdhetők a tudásra és a szakértelemre támaszkodva. A szakmai nap az akadályok leküzdéséhez nyújthat támpontokat, fogódzókat - mondta a miniszter.

Fazekas Sándor az MTI-nek elmondta: Magyarország jelentős agrárdiplomáciai sikert ért el, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is elismerte, hogy az élelmiszereknél a kettős mércét meg kell szüntetni. Ezekhez a vizsgálatokhoz pedig az EU 1 millió eurót biztosít. Ez kedvező fordulat, amelyet jogalkotási folyamatnak kell követnie - tette hozzá.

A miniszter arról is beszélt, hogy a magyar mezőgazdaságnak is át kell venni a legkorszerűbb, például az agrárinformatikai módszereket, a digitalizációt, a precíziós termelést, a takarékosabb erőforrás-gazdálkodást.

 

Forrás: MTI

További programok »

FEL