Igor Stravinsky „játékra és táncra írott elbeszélése”, A katona története különleges szereposztásban és koncepció szerint kerül színre Ascher Tamás rendezésében és a Fesztivál Akadémia Budapest Ensemble közreműködésével. Molnár Piroska a mesélő, az egyes szerepekben pedig Bezerédi Zoltánt, ifj. Vidnyánszky Attilát és Kelemen Hannát láthatjuk. A nívós rendező – és színészi gárda garantálja a sikert és a különleges élményt nézők számára. Ascher Tamás Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, egyetemi tanár, érdemes művész, több évtizedes szakmai múlttal és sikerekkel a háta mögött. Molnár Piroska a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas, Jászai Mari-díjas, Prima Primissima díjas színésznő, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Bezerédi Zoltán sokoldalú színész és koreográfus, munkáját többek között Máthé Erzsi -, Jászai Mari – és Kossuth díjjal jutalmazták. Ifj. Vidnyánszky Attila nagy tehetségű színész, rendező. A szakma eddig Gundel Művészeti Díjjal és Junior Príma-díjjal tüntette ki. Kelemen Hanna sokoldalú fiatal színésznő, a világhírnek örvendő Kokas Katalin és Kelemen Barnabás gyermeke.
Az ördöggel szerződést kötő katona fausti története Stravinsky és francia-Svájc legnagyobb írója, Charles Ferdinand Ramuz közös szülötte. A háború nehézségei és az orosz forradalom minden anyagi forrásától megfosztotta Stravinskyt, aki olyan darabot szeretett volna írni, mely könnyen előadható, s így garantálja a sikert. Stravinsky minimálisra redukálta a zenekart, a hangszercsoportok legjellegzetesebb tagjait hegedű, nagybőgő, klarinét, fagott, kornett (vagy trombita), harsona és egy ütőshangszer alkotta szeptett képviseli.
A hangversenyen elhangzik még Vivaldi A négy évszak című szerzeménye. A mű a több mint 400 versenyművet komponáló mesternek már életében legnépszerűbb alkotása lett, nem utolsó sorban épp a zenei ábrázolás jól érthető és hallható képszerűségéért, mely a szonettek nélkül is világosan követhetővé teszi a zenei és zenén túli történést. Idézzünk most néhány karakterleírást magától Vivalditól:
A Tavasz: „Eljött a tavasz.” „Pásztorsíp ünnepi hangjára táncot lejtenek a nimfák és a pásztor.”
A Nyár: „A kegyetlenül perzselő időjárástól szenved az ember.”
Az Ősz: „A paraszt tánccal és dallal ünnepli a boldog szüret örömét.”
A Tél: „Nyugodt és boldog napokat töltünk a tűz mellett, miközben odakint mások esőben áznak.”
Májusban egy turné keretében három városba látogat a kivételes program. Május 8-án Szegeden a Nemzeti Színházban, május 9-én Békéscsabán, majd 16-án Miskolcon lesz hallható a hangverseny. További információ a Filharmónia Magyarország honlapján érhető el a www.filharmonia.hu oldalon.
Forrás: Filharmónia Magyarország