Mechanikus mellkas komprimáló eszközzel bővült a békéscsabai mentőállomás eszközparkja. A Lucas 2 nevű készülék óriási segítséget jelent a szakemberek szerint, ugyanis hatékony, egyenletes tempóval, egyenletes mélységgel végzi a mellkasnyomást.
Könnyedén összeszerelhető a nyomást végző Lucas 2, mindössze két elemből áll. - Átcsúsztatjuk a beteg háta alatt, miközben folyik tovább a mellkaskompresszió, ráillesztjük a szerkezetet a talpra és bekapcsoljuk - mutatta az eszköz használatát a mentőállomás vezetője. Miután felkerült a betegre a készülék, átveszi az addig kompressziót végző személy szerepét, biztosítva a jó minőségű, egyenletes nyomást.
Az Országos Mentőszolgálat Mentőalapítvány és a Békés megyei lakosság hónapokon keresztül gyűjtött az új eszközre, melynek értéke meghaladja a négymillió forintot.
Kárász László, az Országos Mentőszolgálat Dél-Alföldi Regionális Mentőszervezet vezető mentőtisztje elmondta, hogy egyrészről egy újraélesztés kapcsán hatékonnyá teszi a mellkaskompressziókat a gép, tehát egy ember tevékenységét gyakorlatilag kiegészíti, illetőleg helyettesíti. A másik dolog, amiről nem szabad megfeledkezni a szakember szerint az a folyamatos mellkaskompresszió szállítás közben, hiszen vannak olyan betegcsoportok és betegek, akiknél a helyszíni újraélesztés el tud húzódni és szükség van arra, hogy az újraélesztést menet közben végezzék.
Békés megyében átlagban évente háromszáz - háromszázötven olyan eset van, amikor a mentőegységek a helyszínen meg tudják kezdeni az újraélesztést. - A mi munkánkban az újraélesztés mindennapos, nagyon kevés az olyan nap , amikor újraélesztés nélkül telik el Békés megyében a szolgálat - tette hozzá Kárász, aki azt is elmondta Magyarországon 30-35 ezer fő hal meg hirtelen szívhalálban évente.
A mechanikus mellkaskomprimáló a mentőtiszti autó felszerelései közé kerül.
Csendes Csaba állomásvezető elmondta, hogy az autót általában párhuzamosan riasztják egy másik mentőegységgel. Az ellátást és a betegellátást a mentőtiszti és mentőorvosi kocsi személyzete végzi, és hogyha nincs szükség mentőorvosi vagy mentőtiszti kíséretre, akkor a betegmozgatást és a -szállítást azt a párhuzamosan riasztott mentőgépkocsi végzi, és a mentőtiszti kocsi erről a helyszínről továbbítható más betegellátáshoz.
A megyében a békéscsabai állomáson kívül a szeghalmi és a szarvasi esetkocsin található ilyen eszköz.