Ezért csodálatos érzés az ölelés

2020. március 8. 07:16 | behir.hu

Egy átlagos ölelés mindössze három másodpercig tart, pedig húsz másodpercig kéne, hogy tartson. Miért? Mert ekkor szabadulnak fel a boldogsághormonok.

Influenza, sőt mi több koronavírusos időszakban talán nem a legjobb tanács, hogy egymást ölelgessük, de azért mindenképp jó tudni ennek a tevékenységnek a jótékony hatását – írja a Ridikül. Már csak azért is, mert, ha megvan a kellő mennyiségű ölelés, akkor az immunrendszer is erősebb marad, így ellenállóbbak leszünk a betegségekkel szemben.

Egy felmérés szerint az emberek egyharmadának nincsen napi szintű érintés az életében, pedig a megkérdezettek 75 százaléka vágyna több ölelésre. Virginia Satir pszichoterapeuta szerint napi 4 ölelésre van szükségünk a túléléshez, napi 8 ölelés szükséges az élet megtartásához, és napi 12 ölelésre van szükségünk a növekedéshez.

Az ölelés gyógyító hatása nem csak akkor jelentkezik, ha a párunkat vagy szeretteinket, barátainkat ölelgetjük, hanem akkor is, ha állatokat simogatunk. Persze, egy kutya vagy egy cica nem helyettesíti az emberi érintést, azért jó megoldás lehet egy szőrös társ szeretgetése.

Az ölelés serkenti az oxitocin termelést. Az oxitocint az egyik boldogsághormonként tartják számon: ez az az anyag, amely például szülés közben is felszabadul, elhalványítva az átélt fájdalmakat, és inkább az örömérzetet erősíti. Egy olyan neurotranszmitterről van szó, amely a limbikus rendszerrel, az agy érzelmi központjával áll kapcsolatban, és elősegíti a megelégedettség érzését. Szóval, ha legalább 20 másodpercig ölelünk valakit, akkor az agyban lecsökken a stressz, és helyét átveszi a boldogság.

 

Forrás: Ridikül

További programok »

FEL