Ezernyi jó egy apróságban: még mindig sláger a tökmag

2017. november 3. 20:39 | behir.hu

Telítetlen zsírsav tartalma bámulatos, tele van vitaminnal és altatónak sem utolsó, férfiak számára pedig már-már nélkülözhetetlen. A tökmag akár csemegeként, akár a belőle sajtolt tökmagolaj formájában nagyon egészséges. Olvassák el, hogy miért!

Az őszi időszak egyik legfinomabb, legsokoldalúbb és legegészségesebb „szezon zöldsége” (vagy édes íze miatt sokak számára inkább gyümölcse) a sütőtök. Készülhet belőle leves, sütemény, főfogás, vagy fogyaszthatjuk egyszerűen megsütve is. Bármelyiket választjuk, ne feledkezzünk el a sütőtök nem mellékes „melléktermékéről” a tökmagról.
A tökmag és a belőle készülő olaj tulajdonképpen a közép-európai konyha különlegessége. Magyarországon is régóta fogyasztják, a térség egyik legjobb minőségű tökmagolaja készül az Őrség falvaiban. Régóta fogyasztják az osztrákok is, akik fekete aranynak nevezik a sűrű, illatos és ízletes olajat, melyet leginkább saláták ízesítéséhez használnak. A tökmagot sokáig csak afféle jó ízű és időigényes nassolni valóként használták, de ma már a belőle készülő liszt révén kenyerek és péksütemények alapanyaga és ízesítője is. Érdemes is belőle – bármilyen formában – minél többet fogyasztani, hiszen nagyon egészséges.

Rengeteg telítetlen zsírsavat tartalmaz

A leghasznosabb a tökmagolaj, amelyet hidegsajtolással készítenek. Azért fontos a „hideg”, mert így nem sérülnek és bomlanak el a benne lévő tápanyagok, megmarad a telítetlen zsírsav és vitamin tartalma. A tökmagban és a tökmagolajban található omega-6 zsírsavak elengedhetetlenek a normális növekedéshez és fejlődéshez, ezek a zsírsavak ösztönzik a haj és a bőr növekedését, szabályozzák az anyagcserét és a csontok egészségének megőrzésében is fontos szerepük van. Emellett a telítetlen zsírsavak csökkentik az emelkedett koleszterin szintet, lassítják a szervezet érelmeszesedési folyamatait, illetve előnyösen befolyásolják az agyi keringés normális állapotának fenntartását.

Sokféle vitaminnal segít

Nemcsak telítetlen zsírsavai, de vitamin és ásványi anyag tartalma miatt is hasznos a tökmag. C-vitaminban rendkívül gazdag, de rengeteg benne a magnézium és kálium, ugyanakkor antioxidánsokkal is bővelkedik. A leghatékonyabb és legtöbbször emlegetett talán az E-vitamin, amelynek fontos szerepe van a többi hatóanyag felszívódásában, de a vörösvérsejtek képződésében is sokat segít. Antioxidáns hatása révén bőrünknek és hajunknak is jót tesz és lassítja a szervezet öregedési folyamatait. A tökmagolaj kiváló forrása a K-vitaminnak is, amely segíthet a csontok erősségének megőrzésében az idős emberek számára.

A férfiak számára különösen javasolt

Sokszor említik a tökmagolajjal kapcsolatban, és valóban nem mellékes eredmény, hogy segít a prosztata jóindulatú megnagyobbodása által okozott panaszok enyhítésében. Szakértők kifejezetten javasolják a hidegen sajtolt tökmagolaj fogyasztását a férfiaknak. Egy kísérleti tanulmány azt is kimutatta, hogy a tökmagolaj jótékony hatással van a koleszterinszintre a posztmenopauzába kerülő nőknél.

Altatónak sem utolsó és étrendünket is színesíti

Bármilyen hihetetlen, de megfigyelések szerint a tökmag és a tökmagolaj az álmatlanság ellenszere is lehet, ugyanis magnéziumtartalma mellett nagyon gazdag aminosavakban, amelyek segítenek megelőzni a stresszt és az álmatlanságot. Aki nyugtalanul alszik, vagy sokat idegeskedik, annak érdemes elkészíteni egy kellemes ízű teát, amelyhez egy evőkanál héjas, összezúzott tökmagra és egy csésze vízre van szükség. Öt-hat percig kell forralni a vizet a magokkal, majd pedig a mézzel édesített teát lefekvés előtt fél órával elfogyasztani. Ha napi étkezéseinkhez szeretnénk használni, a tökmaggal és az olajjal akkor is jól járunk. A tökmagolajnak egy intenzív mogyorós íze van. A tökmagolajat felhasználják desszertekhez is, a vaníliafagylaltnak például kiváló diós ízt ad. Ausztriában igazi csemegének számít, a sütőtökleveshez és más helyi ételhez előszeretettel adagolják, például a már említett vaníliafagylalthoz.
Forrás: termalfurdo.hu

További programok »

FEL