Ezekre kell figyelni a háztartási kutak működtetésénél

2023. július 3. 10:08 | behir.hu

Több százezer embernek jelent megoldást egy nemrégiben elfogadott törvénymódosítás, amely mindenféle adminisztratív terhet levesz a kúttulajdonosok válláról.

Mi a teendő a már meglévő háztartási kutakkal?

A mostani kedvezmény azoknak a háztartási kutaknak jár, amelyek:

- háztartási vízigényt elégítenek ki,
- az 50 méter talpmélységet nem haladják meg és
- az első vízzáró réteget nem érik el
(ezek együttes feltételek).

Az ilyen kutak automatikusan jogszerűnek minősülnek, nincs szükség sem vízjogi engedélyre, sem bejelentésre, sem fennmaradási engedélyre.

Ha egy háztartási kút például 50 méternél mélyebb, úgy a tulajdonosának már vízjogi engedélyt kell kérnie a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságtól.

 

Mezőgazdasági kutak: itt mi a teendő?

A feltételek hasonlóak, mint a háztartási kutaknál: a kedvezmény azoknak a kutaknak jár, melyek 50 méternél nem mélyebbek és az első vízzáró réteget nem érik el, de a cél nyilván itt a mezőgazdasági termelőtevékenység, nem pedig a háztartási vízigény kielégítése.

Az ilyen kutak is automatikusan jogszerűnek minősülnek, nincs szükség sem vízjogi engedélyre, sem bejelentésre, sem fennmaradási engedélyre.

Ha egy háztartási kút például 50 méternél mélyebb, úgy a tulajdonosának már vízjogi engedélyt kell kérnie, de már nem a katasztrófavédelmi szervtől, hanem a Nemzeti Földügyi Központtól.

 

Mire figyeljünk, ha 2024-től létesítünk egy kutat?

A fenti kedvezmény tehát a 2024. január 1-je ELŐTT létesített kutakra vonatkozik. Pont ezért, fel kell tenni a kérdést, hogy mi a teendő a 2024-től létesített kutaknál? Jövő évtől a kutakkal kapcsolatos esetleges bejelentési, engedélyezési feladatokat ugyanis az határozza meg, hogy a kút vízkészletvédelmi szempontból milyen területen létesülne. Az új szabályozás meghatároz kockázatmentes és kockázatos területeket: utóbbi kategóriába hazánk területének 12 %-a tartozik, ezek a védendő ivó- és/vagy karsztvízbázisokat jelentik, ezért itt jóval szigorúbb feltételeknek is kell megfelelni. Honnan tudhatjuk majd, hogy a területünk kockázatosnak minősül-e? Egy online honlapon a helyrajzi szám megadásával megtekinthetjük majd, hogy a területünk kockázatos részen fekszik-e (a honlap elérhetőségéről annak elkészülte után tájékoztatjuk majd az Agrokép olvasóit is).

 

Mi a teendő a 2024 után létesített kutaknál?

Amennyiben olyan háztartási kutat fúratunk/ásatunk, amely sekélyebb 50 méternél és nem éri el az első vízzáró réteget, egyúttal nem is fekszik ivóvíz-vagy karsztbázison, úgy a 2024 után létesített háztartási kutaknál sem lesz teendőnk, automatikus lesz az engedély megadása.

Kockázatos területen vagy 50 méternél mélyebb kutaknál viszont már szükség lesz a Katasztrófavédelem engedélyére.

A mezőgazdasági kutak esetében természetesen ugyanúgy védelmet élvez az ivóvíz-és karsztvíz bázisterülete, ilyen esetekben a Nemzeti Földügyi Központtól kell vízjogi engedélyt kérni.

Abban az esetben viszont, ha kockázatmentes területen fúrnánk/ásnánk kutat, továbbá az 50 métert és az első vízzáró réteget sem érnénk el, úgy egy bejelentéssel indíthatjuk el a folyamatot a Nemzeti Földügyi Központnál. Fontos, hogy ez utóbbi esetben digitális vízmérővel is fel kell szerelni a kutat, de ismételten kiemelve, ez csak a 2024-től létesített kutakra vonatkozik.

Forrás: Dr. Cseh Tibor András(Magosz)/Agrokép

További programok »

FEL