Priskinné Fekete Adrienn aranykoszorús kozmetikus mester Békéscsabán lakik, ahol saját üzletet működtet. Amiért megkerestük: egyre több a károsanyagokat tartalmazó kozmetikum, ezért nem árt, ha tudjuk, milyen anyagokat kell kerülni a termékekben.
– Nehéz arról beszélni, hogy milyen káros anyagok vannak az egyes kozmetikumokban. Néhány éve megszüntették a káros anyagok ellenőrzését, illetve az egységes szabályozás sem kötelező. 2010 óta a Cosmos Standard számít pontos, alapos előírásnak, amely kiterjed a kozmetikum alapanyagainak minőségére, a gyártás átláthatóságára, ellenőrizhetőségére, a vevők tájékoztatatására. Tehát csak olyan terméket lenne szabad megvenni és használni, amely vállalja és használja ezt a minősítést – fogalmazott Priskinné Fekete Adrienn.
Továbbá, kiemelte, hogy azok a termékek, amelyek irreálisan olcsók, többnyire mesterségesen előállított alkotórészekből készültek. A természetes, hidegen sajtolt növényi olajok, gyógynövény kivonatok, illóolajok, természetes gélképzők, bio alapanyagok drágák, ezért nem vagy csak kis mértékben használják ezeket a gyártók. Az összetevők listája, az INCI általában csak a jól képzett szakemberek számára értelmezhető és néha még nekik is fejtörést okoz, mert a gyártók leleményesek. Több példát is sorolt azzal kapcsolatban, hogy ha ezekkel a szavakkal találkoznak a vásárlók egy kozmetikum, legyen az krém, tusfürdő, testápoló, napvédő, hajápolási termék összetevői között, akkor inkább tegyék vissza a polcra.
- Ilyenek a kőolaj származékok, köztük a paraffin és ásványi olaj, a petrolatum; az alumínium vegyületek: az aluminium fluoride, az aluminium silicate. A káros szulfátok: nátrium lauril szulfát, a parabének: etil és metil parabén. A kollagén elölt állatokból származó vegyület, valamint a szintetikus illatanyagok: citral, eugenol. Sajnos ezek az anyagok rendkívül gyakoriak a kozmetikumokban. A legnagyobb probléma a halmozódással van: ha sokáig használunk egyféle terméket és sokféle ilyen káros dolgot viszünk be a szervezetünkbe, az hosszú távon megbosszulja magát – tette hozzá az aranykoszorús kozmetikus mester.
Elmondta, hogy az otthoni pakolásokkal kapcsolatban is érdemes kozmetikustól tanácsot kérni, mert a szakember ismeri legjobban vendége bőrét. A kozmetikumoknak meghatározott szemcsemérettel kell rendelkezniük ahhoz, hogy valóban fel tudjanak szívódni. Továbbá az ozmózis törvény (felszívódás-elszívódás törvénye) alapján, ha túl sűrű egy kozmetikum, akkor vizet von el a bőrből, és így nem biztos, hogy érdemes otthon kísérletezni.