Ezeket a káros összetevőjű kozmetikumokat kerüljük bőrünk egészsége érdekében!

2021. március 19. 11:31 | Csiffáry Zsuzsanna

Priskinné Fekete Adrienn aranykoszorús kozmetikus mester, aki már negyven éve dolgozik a szakmájában, saját üzletében pedig több mint három évtizede. Több mint száz tanulóval a háta mögött egy magyar, biokozmetikumokat előállító cég oktató kozmetikusa is. Arról kérdeztük, hogy milyen káros alapanyagok fordulhatnak elő egyes kozmetikumokban, amire érdemes figyelni és elkerülni.

Priskinné Fekete Adrienn aranykoszorús kozmetikus mester Békéscsabán lakik, ahol saját üzletet működtet. Amiért megkerestük: egyre több a károsanyagokat tartalmazó kozmetikum, ezért nem árt, ha tudjuk, milyen anyagokat kell kerülni a termékekben.  

– Nehéz arról beszélni, hogy milyen káros anyagok vannak az egyes kozmetikumokban. Néhány éve megszüntették a káros anyagok ellenőrzését, illetve az egységes szabályozás sem kötelező. 2010 óta a Cosmos Standard számít pontos, alapos előírásnak, amely kiterjed a kozmetikum alapanyagainak minőségére, a gyártás átláthatóságára, ellenőrizhetőségére, a vevők tájékoztatatására. Tehát csak olyan terméket lenne szabad megvenni és használni, amely vállalja és használja ezt a minősítést – fogalmazott Priskinné Fekete Adrienn. 

Továbbá, kiemelte, hogy azok a termékek, amelyek irreálisan olcsók, többnyire mesterségesen előállított alkotórészekből készültek. A természetes, hidegen sajtolt növényi olajok, gyógynövény kivonatok, illóolajok, természetes gélképzők, bio alapanyagok drágák, ezért nem vagy csak kis mértékben használják ezeket a gyártók. Az összetevők listája, az INCI általában csak a jól képzett szakemberek számára értelmezhető és néha még nekik is fejtörést okoz, mert a gyártók leleményesek. Több példát is sorolt azzal kapcsolatban, hogy ha ezekkel a szavakkal találkoznak a vásárlók egy kozmetikum, legyen az krém, tusfürdő, testápoló, napvédő, hajápolási termék összetevői között, akkor inkább tegyék vissza a polcra.

- Ilyenek a kőolaj származékok, köztük a paraffin és ásványi olaj, a petrolatum; az alumínium vegyületek: az aluminium fluoride, az aluminium silicate. A káros szulfátok: nátrium lauril szulfát, a parabének: etil és metil parabén. A kollagén elölt állatokból származó vegyület, valamint a szintetikus illatanyagok: citral, eugenol. Sajnos ezek az anyagok rendkívül gyakoriak a kozmetikumokban. A legnagyobb probléma a halmozódással van: ha sokáig használunk egyféle terméket és sokféle ilyen káros dolgot viszünk be a szervezetünkbe, az hosszú távon megbosszulja magát – tette hozzá az aranykoszorús kozmetikus mester. 

Elmondta, hogy az otthoni pakolásokkal kapcsolatban is érdemes kozmetikustól tanácsot kérni, mert a szakember ismeri legjobban vendége bőrét. A kozmetikumoknak meghatározott szemcsemérettel kell rendelkezniük ahhoz, hogy valóban fel tudjanak szívódni. Továbbá az ozmózis törvény (felszívódás-elszívódás törvénye) alapján, ha túl sűrű egy kozmetikum, akkor vizet von el a bőrből, és így nem biztos, hogy érdemes otthon kísérletezni.  

További programok »

Itthon

Az orosházi kórház várja az orvostanhallgatókat és rezidenseket

Ahhoz, hogy az orvostanhallgatók az általános orvosi diplomát megszerezzék, kórházi gyakorlatokon kell részt venniük, amik pontosan szabályozva vannak a tanrendben. Az orvosi diplomát megszerző rezidens orvosoknak pedig szintén kórházi háttér kell, hogy a választott szakvizsgájukat le tudják tenni. Ezeket a gyakorlatokat pedig olyan akkreditált intézményekben végezhetik, mint az Orosházi Dr. László Elek Kórház.
12:08
FEL