Ezek lehetnek a szexuális ragadozók ismertetőjegyei

2021. augusztus 2. 16:35 | Csiffáry Zsuzsanna

Egyre többször lehet olvasni, hogy szexuális ragadozók nőket és gyerekeket is molesztálnak, és sokszor megtévesztő, nem túl egyértelmű eszközökkel manipulálják áldozataikat. Felmerül a kérdés, mi tartozik a szexuális bántalmazás meghatározásához.

A szexuális zaklatás során az elkövető olyan helyzetet teremt, amely a másik fél számára kínos, zavarba ejtő, megalázó, félelemkeltő, melynek során a másik kiszolgáltatottságot él meg. Az elkövető jellemzően figyelmen kívül hagyja a másik fél visszajelzéseit, vagy annak zavara, félelme még további impulzust jelent a zaklató számára. A motiváció a hatalom, a fölény megélése, a másik megalázása, kiszolgáltatottságának, zavarának élvezete. Zaklatás történhet bárhol. Az utcán, egy buliban, az iskolában, a munkahelyen stb. Leggyakrabban férfi nő ellen elkövetett támadásáról hallunk, de természetesen ez nem kizárólagos. Nő férfi ellen léphet fel hasonló módon, illetve azonos nemű támadó is követhet el szexuális zaklatást.

A szexuális zaklatásnak többféle megnyilvánulása létezik, mint például a verbális, ami a trágár megjegyzéseket, megalázó, sértő minősítéseket jelent a külsőre vonatkozóan, de a szexuális ajánlat tétele, szexuális tartalmú viccek mesélése, a verbális fenyegetés is ide tartozik. A fizikai zaklatás a kellemetlen testi közelséget, érintést, túlzott bizalmaskodást, fizikai korlátozást jelentheti. A lelki zaklatás jelentheti a visszatérően tolakodó közeledést, szexuális téma provokálását, a másik faggatását az intim életéről, és kínos témák, játékok kezdeményezését a kiszemelt áldozattal. Nem utolsó sorban létezik a vizuális bántalmazás, ami a sértő, zavarba ejtő képek mutatását, küldését, szexuális gesztusokat fogalmazza meg. 

A zaklatás áldozata gyakran azt érzi, ha szóvá teszi a zaklatás tényét, ezzel nevetségessé válik, kockáztatja az elért eredményeit, munkahelyi pozícióját. Éppen ezért juthatnak előnyhöz a szexuális ragadozók az áldozatokkal szemben, hiszen akik elszenvedik a nyomást, szégyenérzetük miatt gyakran nem tesznek feljelentést elkövetőikkel szemben, így azok simán megússzák. 

Dr. Pintért Márton a Krav Maga önvédelmi és taktikai rendszerének oktatásával foglalkozik. Munkája során szembesült azzal, hogy a nőket érő erőszakos és szexuális bűncselekmények döntő részében a sikeres önvédelem kulcsa a helyzetfelismerés, a megfelelő mentalitás, a döntésképesség.

Kézikönyv emberi ragadozókhoz - Nem csak nőknek című könyve segít az olvasóknak abban, hogy hamarabb felismerjék a veszélyes személyeket, akik az alábbi hét gyakori viselkedés mintával rendelkeznek:

1. Túlzott kedvesség

A kedvesség a ragadozóknál egy választott viselkedési forma, amit előszeretettel használnak, hogy „kellemes ember” benyomását keltsék másokban. A szexuális ragadozók tapasztalt és jó kommunikációs érzékkel rendelkező játékosok. Pontosan tudják, hogy miként kell sármmal, kedvességgel elvakítani az embereket.



2. Sok információ

A túl sok információ árasztása a megtévesztés egyik eszköze. Aki őszinte embertársaival, nem akar semmit sem bizonyítani. Aki viszont el akarja fedni valódi szándékát összezavarhat bennünket a túl sok kéretlen információval. A hazug emberek módszere hasonló, ők a szükségesnél nagyobb és részletesebb képet festenek azért, hogy az áldozatának nehezebb legyen kiszúrni a lényeget.

 

3. A nem, nem elfogadása

A szexuális ragadozók folyamatosan tesztelik áldozatukat, hogy azok mennyire hajlandóak átadni a helyzet és a döntések feletti kontrollt. Ha valaki nem hajlandó meghallani, amikor „nem”-et mond, tartózkodjon a válasza magyarázatától, mert ezt úgy fogja értelmezni, hogy még tárgyalásban vannak. Az erre süket emberekkel szemben az egyetlen megoldás a válaszának intenzitásának fokozása. Ne magyarázkodjon, csak emelje a hangerőt, és legyen erélyesebb.

 

4. Beskatulyázás

A ragadozó profi abban, hogy a szociális kapcsolatokban szokatlan, zavarba ejtő helyzeteket hozzon létre. Olyan szituációba kényszerítheti, ahol tulajdonképpen az az egyetlen hivatkozása arra, hogy miért nem akarja az igényeit teljesíteni, ha nyíltan kimondja: nem biztonságos számára, amit kér vagy csinál. Ha olyasmire próbálják rábeszélni, amit nem szeretne megtenni, csak érveljen maga mellett.

 

5. Adóssá tétel

A ragadozók szeretnék azt az érzést kelteni önben, hogy tartozik nekik. Szívesen elejtenek egy-egy mondatot beszélgetés közben azt jelezve, hogy szívességet tettek vagy fognak tenni önnek. Senki nem szeret hálátlannak tűnni, ezért akarja az elkövető a lekötelezettség, az adósság érzését kelteni.

 

6. Erőltetett társulás

A bizalom megnyerése érdekében mindenképpen kapcsolódási pontokat keres a kiszemelttel. A közösen megélt élmények, a hasonló élethelyzetek, összekapcsolják az embereket, és bizalmat építenek. Az erőltetett társulási kísérlet, amikor beszélgetés közben kiderül, hogy ugyanott lakik, ugyanarra megy, bár még sosem láthatta ezelőtt ezeken a helyeken. Ha valaki ezzel a stratégiával próbál a bizalmába férkőzni, akkor az lesz a módszere, hogy kérdez, és a válaszaira csatlakozik rá.

 

7. Kéretlen ígéret

Az szokott kérni, aki látja, hogy nem bízunk benne, és meg akarja nyerni a bizalmunkat. A ragadozó tudja, hogy olyat készül kérni, amitől kényelmetlenül fogja érezni magát. Ha gyanakodni kezd, és rossz érzése támad, az nem a véletlen műve, hanem az okkal jelentkező intuíciója. Ha bárki a személyes biztonságára vonatkozóan kéretlen ígéretet tesz, akkor érdemes a szituációból mielőtt kilépni.

További programok »

Itthon

Eltemettük a részeges malackát – Puding kilenc évet élt

A közelmúltban győződtem meg újra arról, hogy milyen is az, amikor valaki szinte családtagként kötődik egy négylábú, szőrös illetőhöz, és egyszer csak eljön a nap, amikor elveszíti kedvencét. Történetünkben Pudingról, a tengerimalacról lesz szó, aki csütörtök óta már az örök fűmezőkön sertepertél.
14:15
FEL