A rendezvényen a Mozgáskorlátozottak Dél-Alföldi Regionális Egyesülete elnöke, Fenesi Balázs, az egyesület munkájáról tartott beszámolót. Az egyesületnek a megye huszonhét területén működik szervezete. A szerdai eseményre innen érkeztek a csoportvezetők és minden egyesületből néhány tag.
– Nagyon széles körű előadásokat és beszámolókat kaptunk. Úgy gondolom, hogy valóban egy nagyon hasznos napot töltünk itt el. Örülök, hogy sokan eljöttek, ők hasznos információkkal térhetnek haza – fogalmazott Fenesi Balázs.
Az elnök hozzátette, hogy a szerdai rendezvénynek lényeges pontja az is, hogy a mozgáskorlátozottak ritkán tudnak összejöveteleken találkozni, ezért egy fontos része volt a napnak a kötetlen beszélgetés is. A civil szervezet összejövetelén Gyula polgármestere beszámolt az önkormányzat akadálymentesítési fejlesztéseiről, a csomópontok kerekesszékkel közlekedők számára is megfelelő átalakításáról, valamint a 2014-ben elindított járdafelújítási programjukról, melyben eddig közel 21 ezer négyzetméternyi járdát újítottak fel és akadálymentesítettek városszerte.
– Egy közösség akkor kerek egész, hogyha részt tudnak venni benne a mozgásukban akadályozott embertársaink is. Hozzáfárnek a kulturális progjamjainkhoz, a szolgáltatásokhoz, de ehhez kevés az, hogy csak az épületek legyenek akadálymentesek, meg is kell azt közelítsék – emelte ki Görgényi Ernő. Hozzátette: a közlekedési infrastruktúrális fejlesztések között sok munkát elvégeztek már, de még ugyanennyi van előttük.
A rendezvényen beszédet mondott, a térség országgyűlési képviselője. Dr. Kovács József a mozgáskorlátozott embereket érintő országos szabályozásról beszélt. Beszédében két törvény említett, amelyben változás várható a közeljövőben.
– Említettem a szociális-, illetve az egészségügyi törvényt, mert a kettő között elég sok az átjárhatóság. Illetve beszéltem azokról a tevékenységekről, amelyeket a mozgáskorlátozottak, szélesebb körben a fogyatékossággal élők kaphatnak. A társadalom segítségre szoruló rétegei esetében közös felelőssége van az államnak, az önkormányzatnak és a karitatív szervezeteknek – fejtette ki a térség országgyűlési képviselője.
Kovács József kiemelte, hogy az elmúlt tíz évben a háromszorosára nőtt az a forrás, amely ezen fejlesztésekre használható fel. Nyikora Péterné, a Békés Megyei Sclerosis Multiplexes Emberek Közhasznú Szervezetének elnöke pedig a Nemzeti Együttműködési Alap pályázati lehetőségeit mutatta be a jelenlévőknek.