Erős mezőny mérkőzött meg az Őszirózsa Vetélkedő középdöntőjében

2023. május 11. 10:03 | behir.hu

Erős mezőnyben, izgalmas feladatok megoldásával bizonyíthatták tudásukat a diákok a XX. Őszirózsa Természetvédelmi Vetélkedő középdöntőjében, melyet április 28-án, a Bihari Madárvártán rendezett meg a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.

Mivel a versenyt immár huszadik alkalommal rendezzük meg, így a megnyitón szó esett a kezdetekről, célokról, arról, hogy mit is jelent számunkra a Föld napja. A középdöntőben nyolc csoport mérte össze tudását.  A csoportokat két részre osztottuk, először négy csoport a Madárvárta belső terében elméleti feladatokat, másik négy pedig a kinti állomásokon gyakorlati feladatokat oldott meg, majd cseréltek.

Az elméleti feladatok között szerepelt egy általános, természetvédelmi ismeretekkel kapcsolatos totó, s egy másik teszt, amely az év madarának választott barkóscinegét helyezte középpontba. A harmadik feladatban az igaz és a hamis állítások megkülönböztetése volt a cél. A negyedik egy új feladattípus volt, melyben a hangjuk alapján kellett felismerni az állatokat, például a békát, a tücsköt, a rókát, a farkast, a sakált és olyan ritka madárfajokat, mint az ugartyúk és a lappantyú. Utóbbi feladvány bizonyult a legnehezebbnek. A kültéri állomásokon a versenyt vezető kollégák által legjobbnak ítélt diákok kisebb jutalmat is kaptak.

A külső, gyakorlati feladatok szintén izgalmasnak bizonyultak. Az egyikben a különböző állatfajokat azzal a földrésszel kellett párosítani, ahol előfordulnak. A másikban az emlősök lábnyomának felismerése volt a cél, ezt minden csoport nagyon ügyesen oldotta meg. A harmadik egy ügyességi játék volt, állatokat ábrázoló puzzle-t kellett kirakni. Itt a vízisiklót csupán egyetlen gyereknek sikerült kiraknia, s ezért külön ajándékot is kapott. A negyedik feladat során először színes fotókról kellett felismerni a különböző fajokat, majd néhány fajt a domináns színéhez párosítani (például a fehér gólyánál a fehér, míg a szalakótánál a kék szín a meghatározó).

Egy korábban kiadott, plusz feladat is szerepelt a megmérettetésen. Ebben a csoportoknak ki kellett választaniuk és valamilyen formában be kellett mutatniuk egy gyógynövényt, az év madarát, vagy az év lepkéjét. Itt nagyon ötletes megoldások születtek. Voltak, akik kamillás süteményt, vagy zsályacukorkát hoztak. Mások egy professzor-diák párbeszéd formájában mutatták be a gesztenyefát, s a végén gesztenyés sütemény is került az asztalra. Olyan diák is akadt, aki fecskefarkú lepkének öltözött.

A középdöntő mezőnye nagyon erősnek bizonyult, a diákok kitűnően felkészültek. A helyezéseknél a legtöbb esetben csupán néhány, sőt volt, amikor csak fél pont döntött. Kellemes meglepetésre egy olyan csapat is továbbjutott (Szarvasról), amelyben kizárólag 5. és 6. osztályos diákok voltak, 7. és 8. osztályosok nem.

A döntőbe- melyet az ősz folyamán, Dévaványán, a Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontban rendezünk meg- öt csapat jutott tovább. Három csapattól tehát búcsút vettünk, őket és felkészítő tanáraikat ajándékcsomaggal jutalmaztuk.

A döntőbe az alábbi csapatok jutottak:

- Termész-eszesek, Erzsébethelyi Általános Iskola, Békéscsaba

- Hegyi Medvék, Erzsébethelyi Általános Iskola, Békéscsaba

- Havasi Cincérek, Erzsébethelyi Általános Iskola, Békéscsaba

- Sarkadi Általános Iskola, Sarkad

- Tavaszi kankalin, Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola, Szarvas

További programok »

Itthon

ASzakkör mintaprogram indult a Békéscsabai Szakképzési Centrumban

A kézműves hagyományok megőrzése és az ifjúságnak történő átadása jegyében írt alá együttműködési megállapodást a Nemzeti Művelődési Intézet és a Békéscsabai Szakképzési Centrum. Az ASzakkör mintaprogram részeként az oktatási intézményben húsz szakágban száztizenegy szakkör indul közel hatszáz diák részvételével.
2024. november 15. 16:57
FEL