Kis Gábor, a Hunapfel Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, szállított fagy érkezik a térségbe, mely ellen nehéz lesz védekeznie a gazdáknak és a kerttulajdonosoknak. A csorvási cég állománya cseresznye-, alma- és meggyfákból áll, így nem kell olyan erőteljes beavatkozást tennie, mint egy sárga- vagy kajszibarack esetében. Mint mondta, a szakemberek már ősszel feltöltötték a növényeket káliummal, bórral, illetve szénhidrát tartalmú anyagokkal, ám a barackfák esetében mindenképpen komolyabb eszközök kellenek majd. Ilyen például a fagyvédelmi öntözés vagy a szél- és hőgépek használata.
– Vannak olyan készítmények, akár algakészítmények, amelyeket kijuttatunk a fagy előtt, illetve a fagy után is két-három órával. Ilyen például a borostyánkősav, amely kicsit mérsékli a fagy hatását – ismertette Kis Gábor. Az ügyvezető aláhúzta, sokkal nagyobb lenne a baj, ha három héttel később érne ide a fagy, akkor akár egy 100 százalékos hatású lefagyás is elképzelhető lenne.
Erdei Lajos kertész, a Mohácsy Mátyás Kertbarát Kör elnöke kiemelte, nagy feladat vár a kertészekre. Mint mondta: tuti tipp nincsen erre a helyzetre, de több lehetőség is felmerülhet a fagy elleni védekezés kapcsán. A füstölés régóta alkalmazott védekezési forma, ám a szomszédok nagy igazán örülnek majd neki. Emellett, bár elsőre ellentmondásosnak tűnhet, a locsolás is védezési eszköz lehet, hiszen a talaj nedvesen tartása segíthet megvédeni a növényeket a hidegtől. Növényeknél a talaj lefedése, mulcsozása, vagy akár a bura használata is megoldást kínálhat, fák esetében pedig a takarás kínálhat védelmet a fagy ellen. Végső esetben a kisebb fák fóliás takarása is segítség lehet.
Hangsúlyozta, minden attól függ, hogy mennyire fejlődtek ki a virágok a gyümölcsfáinkon, hiszen ha már kinyíltak, akkor szinte semmi esélyünk sincs a fagykárok ellen. A szakember aláhúzta, mindenki tegyen meg mindent, amit csak lehet a leendő gyümölcsök védelmében, így minden kertbarátnak kitartó, eredményes védekezést kíván.